Vatikán přestane živě vysílat papežovy ranní mše

Vatikán od úterka přestane s živým vysíláním ranních mší papeže Františka, s nimiž začal v březnu kvůli pandemii covidu-19. Informoval o tom ve středu. Tyto mše po dva měsíce sledovaly miliony lidí na celém světě, mnozí poté za tuto možnost poslali papežovi děkovné dopisy, uvedl server Vatican News.

Papež František
doporučujeme

Poslední ranní mší, kterou takto v pondělí Vatikán odvysílá, bude mše u příležitosti stého výročí narození papeže Jana Pavla II. Ta se uskuteční v bazilice svatého Petra u hrobu tohoto papeže, který se narodil v Polsku jako Karol Wojtyla. Poté už ranní mše, které papež sloužil ve vatikánském domě Svaté Marty, vysílány živě nebudou.

Rozhodnutí podle Vatikánu souvisí s obnovením mší s účastí věřících v Itálii, které budou možné právě od pondělka 18. května. Věřící budou muset po dobu mše nosit roušky a dodržovat alespoň metrový rozestup.

Zatím není jasné, kdy se věřícím otevře bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Ta se pro veřejnost také uzavřela kvůli koronaviru. Středeční vatikánské oznámení se nezmiňuje o otevření baziliky ani o tom, zda budou pokračovat živá vysílání generálních audiencí, které se od března rovněž konají bez veřejnosti.

Kvůli pandemii covidu-19 se letos bez věřících konaly i liturgické obřady Velikonoc, a to ve Vatikánu i jinde ve světě, které byly z místních kostelů rovněž často vysílány živě přes internet. Papež letos sloužil například i mši na Hod boží velikonoční v téměř liduprázdné bazilice svatého Petra ve Vatikánu, lidé z celého světa ji mohli sledovat v přímém přenosu na internetu nebo v televizi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

26.09.2020 16:24 Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 14:57 Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Slovensko hlásí rekordních 552 nakažených za den

26.09.2020 13:16 Na Slovensku se koronavirus za den prokázal u rekordních 552 lidí, informují slovenská média s…

Španělská policie má pohotovost, očekává protesty v ulicích

26.09.2020 12:38 Policie ve španělském autonomním regionu Katalánsko má v těchto dnech pohotovost v očekávání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama