Vatikán zahájil vyšetřování dalšího polského biskupa, píše list Gazeta Wyborcza

Vatikán nařídil vyšetřit počínání dalšího polského biskupa kvůli podezření, že chránil kněze dopouštějícího se sexuálního zneužívání dětí. Uvedl to dnes list Gazeta Wyborcza s tím, že obdobná podezření zaznívají na adresu i dalších polských prelátů.

Církev
doporučujeme

Katolická církev v Polsku si podle některých duchovních neporadí s pedofilií bez pomoci Vatikánu - a tato pomoc právě přichází.

Vatikán totiž nařídil prověřit počínání nyní již penzionovaného biskupa Tadeusze Rakoczyho (82), který více než 20 let vedl bielsko-žywieckou diecézi, ležící u hranic s Českem a Slovenskem. V té době se dvakrát setkal s mužem, který si stěžoval, že jej ještě jako ministranta zneužíval kněz a žádal o potrestání pachatele. Biskup ale podle deníku nic nepodnikl, a dotyčný kněz zneužil dalšího chlapce. Až Rakoczyho nástupce proti knězi zasáhl.

Deník Gazeta Wyborcza připomněl, že od roku 2001 jsou preláti povinni hlásit každý případ sexuálního zneužití Vatikánu, jinak sami mohou být potrestáni. Papež František loni novelizoval církevní předpisy, aby trestaly biskupy za ochranu násilníků, zatímco dříve Vatikán po desítky let zavíral oči. Normy nyní obsahují podrobné kroky pro vyšetřování nedbalosti biskupů, jakož i ustanovení, která mají chránit ty, kdo na zlořády upozorní. Zatím se však ví jen o hrstce biskupů, jejichž počínání Vatikán takto vyšetřuje.

V Polsku se až donedávna nic nedělo, než papež František minulý měsíc jmenoval nového správce jedné diecéze, kde místní biskup čelí obviněním, že chránil kněze, o kterém věděl, že sexuálně zneužívá děti. Rozhodnutí následovalo poté, co se vedení polské katolické církve rozhodlo předat případ biskupa Edwarda Janiaka Vatikánu.

Janiak byl podle polských médií donedávna téměř neznámým prelátem, než jej v květnu "proslavil" internetový film bratří Tomasze a Marka Sekielských s názvem Zabawa w chowanego (Hra na schovávanou). Ve snímku, který mezitím zaznamenal více než sedm milionů zhlédnutí na YouTube, poprvé zazněla obvinění, že biskup po tři léta chránil faráře zneužívajícího děti.

Již brzy podle deníku mohou začít další vyšetřování, protože do Vatikánu dorazila udání na další biskupy. Autorem jednoho z těchto oznámení je šéfredaktor katolického časopisu Zbigniew Nosowski, podle kterého Janiakův předchůdce, biskup Stanislaw Napierala chránil kněze odsouzeného za zneužívání. Vatikánu si podle listu stěžuje také muž zneužívaný v dětství, podle kterého radomský biskup Henryk Tomasik v jeho případě nic nepodnikl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nová opatření nestačí, tvrdí epidemiolog. Podle Zemana skončí…

28.02.2021 15:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Při prvním sčítání lidu všichni lhali všem, píše o Československu a Polsku…

28.02.2021 10:57 První sčítání lidu v nově vzniklých státech před sto lety nebylo jen sběrem údajů. Polsko a…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama