Vatikán zahájil vyšetřování dalšího polského biskupa, píše list Gazeta Wyborcza

Vatikán nařídil vyšetřit počínání dalšího polského biskupa kvůli podezření, že chránil kněze dopouštějícího se sexuálního zneužívání dětí. Uvedl to dnes list Gazeta Wyborcza s tím, že obdobná podezření zaznívají na adresu i dalších polských prelátů.

Církev
doporučujeme

Katolická církev v Polsku si podle některých duchovních neporadí s pedofilií bez pomoci Vatikánu - a tato pomoc právě přichází.

Vatikán totiž nařídil prověřit počínání nyní již penzionovaného biskupa Tadeusze Rakoczyho (82), který více než 20 let vedl bielsko-žywieckou diecézi, ležící u hranic s Českem a Slovenskem. V té době se dvakrát setkal s mužem, který si stěžoval, že jej ještě jako ministranta zneužíval kněz a žádal o potrestání pachatele. Biskup ale podle deníku nic nepodnikl, a dotyčný kněz zneužil dalšího chlapce. Až Rakoczyho nástupce proti knězi zasáhl.

Deník Gazeta Wyborcza připomněl, že od roku 2001 jsou preláti povinni hlásit každý případ sexuálního zneužití Vatikánu, jinak sami mohou být potrestáni. Papež František loni novelizoval církevní předpisy, aby trestaly biskupy za ochranu násilníků, zatímco dříve Vatikán po desítky let zavíral oči. Normy nyní obsahují podrobné kroky pro vyšetřování nedbalosti biskupů, jakož i ustanovení, která mají chránit ty, kdo na zlořády upozorní. Zatím se však ví jen o hrstce biskupů, jejichž počínání Vatikán takto vyšetřuje.

V Polsku se až donedávna nic nedělo, než papež František minulý měsíc jmenoval nového správce jedné diecéze, kde místní biskup čelí obviněním, že chránil kněze, o kterém věděl, že sexuálně zneužívá děti. Rozhodnutí následovalo poté, co se vedení polské katolické církve rozhodlo předat případ biskupa Edwarda Janiaka Vatikánu.

Janiak byl podle polských médií donedávna téměř neznámým prelátem, než jej v květnu "proslavil" internetový film bratří Tomasze a Marka Sekielských s názvem Zabawa w chowanego (Hra na schovávanou). Ve snímku, který mezitím zaznamenal více než sedm milionů zhlédnutí na YouTube, poprvé zazněla obvinění, že biskup po tři léta chránil faráře zneužívajícího děti.

Již brzy podle deníku mohou začít další vyšetřování, protože do Vatikánu dorazila udání na další biskupy. Autorem jednoho z těchto oznámení je šéfredaktor katolického časopisu Zbigniew Nosowski, podle kterého Janiakův předchůdce, biskup Stanislaw Napierala chránil kněze odsouzeného za zneužívání. Vatikánu si podle listu stěžuje také muž zneužívaný v dětství, podle kterého radomský biskup Henryk Tomasik v jeho případě nic nepodnikl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mířící do Řecka budou muset mít test na covid

10.08.2020 22:09 Aktualizováno Řecko kvůli nárůstu případů nákazy koronavirem zpřísňuje epidemická opatření, včetně pravidel pro…

Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty

10.08.2020 21:56 Aktualizováno Slovensko vyhostilo tři ruské diplomaty. Slovenskému Denníku N to potvrdil mluvčí slovenské…

Paříž zavedla zóny, kde se musí povinně nosit roušky. Opatření je terčem…

10.08.2020 19:18 Aktualizováno Na nejrušnějších místech Paříže se musí od dnešního rána povinně nosit roušky. Lidé si musí nos a…

Školy v Berlíně mohou vyučovat i bez dodržování odstupu

10.08.2020 19:04 Školy v německém hlavním městě mohou vyučovat i bez dodržování jinak platného nařízení o minimálním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama