Ve Francii dnes začalo očkování proti covidu-19 pro všechny dospělé

Ve Francii se od dnešního dne mohou nechat očkovat proti covidu-19 všichni dospělí obyvatelé země. Francie, která má přes 67 milionů obyvatel, o víkendu překonala hranici 25 milionů naočkovaných první dávkou a vakcinaci pro lidi nad 18 let otevřela o dva týdny dříve, než vláda původně plánovala. Už pět dní je možné se registrovat, volné termíny nabízí hned několik rezervačních systémů a na zájemce o očkování se dostane za několik dnů nebo týdnů, píše AFP.

Eurozpravy.cz

K nedělnímu večeru dostalo nejméně jednu dávku vakcíny 25,3 milionu lidí, tedy 37,8 procenta obyvatel, respektive 48,2 procenta všech dospělých. Také druhou dávku už dostalo 10,7 milionu lidí, tedy 20,5 procenta dospělých.

Prezident Emmanuel Macron dnes na twitteru bez bližších podrobností uvedl, že on i jeho manželka Brigitte jsou již naočkovaní. Třiačtyřicetilý Macron byl v prosinci pozitivně testován na koronavirus, trpěl kašlem, únavou a svalovou bolestí.

Nové volné termíny pro očkování se podle ministra zdravotnictví Oliviera Vérana v systému objevují "progresivně", každý den. Nejpoužívanější rezervační portál Doctolib předem upozornil, že očekává zvýšenou návštěvnost a nebude moci uspokojit požadavky všech zájemců vzhledem k "zatím omezenému počtu vakcín, zejména Pfizer a Moderna. (...) K vakcinaci se teď může přihlásit 28 milionů dosud nenaočkovaných lidí a na jeden den připadá v průměru 500.000 termínů", cituje Doctolib agentura AFP.

Ušetřit jistý počet dávek vakcíny by mohl návrh šéfky francouzského zdravotnického úřadu HAS Dominique Le Guludecové, která dnes ráno nabídla, že by se bezprostředně před podáním první dávky vakcíny všichni testovali na přítomnost protilátek v těle. Pokud by jejich hladina byla dostatečně vysoká, očkovaní by dostali právě jen jednu dávku a ušetřené vakcíny by se mohly podat dalším zájemcům. Kombinace jedná dávky a prodělaného covidu je podle Le Guludecové dostatečná pro ochranu jedince a přispěje ke kolektivní imunitě, píše stanice BFM TV.

Podle listu Le Monde klesá také počet lidí, kteří odmítají očkování. Současná očkovací kampaň prý naopak posílila kolektivní zodpovědnost a sounáležitost. V některých střediscích se dokonce očkuje rychleji, než bylo v plánu. A pokud by měly přijít nazmar připravené dávky vakcíny, ve Francii existují seznamy "záložních zájemců", kteří jsou připraveni se prakticky okamžitě dostavit k vakcinaci. Do seznamu se mohou lidé hlásit sami podle místa bydliště, některé pacienty na seznam zařadí jejich ošetřující lékař, připomíná Le Monde.

Ve Francii panuje přesvědčení, že očkování je jedinou cestou pro strávení poměrně normálního léta, píše Le Monde. Masivní vakcinace je také podle mnohých jediným způsobem, jak se vyhnout další vlně nemoci covid-19. Denní přírůstky nově nakažených ve Francii nadále mírně klesají, na jednotkách intenzivní péče je méně než 3000 pacientů, přičemž kritická hranice byla 5000 pacientů. V neděli bylo ve Francii necelých 17.000 hospitalizovaných, nejméně od konce října.

"Scénáře napovídají, že pokud budou čísla klesat do 9. června, kdy se mají zrušit další omezení, strávíme klidné léto. (...) Nadcházejících 15 dní bude zcela klíčových," uvádí epidemiolog Arnaud Fontanet, člen vědecké rady francouzské vlády.

Témata: EZ

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

Související:

Právě se děje