Ve Francii přibývá nakažených. Testování na covid-19 vázne, chybí zdravotníci

Ve Francii v posledních dnech rekordně přibylo případů nákazy koronavirem, země ale zároveň řeší i další velký problém: nemá dostatek zdravotníků, kteří by prováděli testy. Mnoho laboratoří je totiž uzavřeno, protože si tamní zaměstnanci vybírají letní dovolenou, napsala agentura AP.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Lékaři a další odborníci uvádějí, že nedostatek pracovníků, kteří by mohli provádět testy, je jen jednou z řady selhání, ke kterým nyní ve Francii dochází. I poradní sbor vlády tento týden označil testovací strategii v zemi za "dezorganizovanou a nedostatečnou".

"Zaprvé je nedostatek pracovníků, kteří provádí testy. Jestliže nepožádáme všechny pracovníky ve zdravotnictví, aby byli k dispozici, nebudeme mít dost lidí," citovala agentura AP lékaře Christophea Prudhommea z pařížského předměstí Bobigny. Testování by podle něj mělo být lépe organizované. Zatím totiž funguje systém, kdy "občan musí zavolat do sedmi až osmi laboratoří, než mu nějaká vyhoví a umožní test". Ten pak ale provede třeba až další týden, což je podle Prudhommea nedostatečné.

Francie ve středu informovala, že za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů nákazy, což je nejvyšší denní nárůst od konce května. Narůstá i počet lidí umístěných na jednotkách intenzivní péče.

Podle mnohých odborníků je Francie nyní na nákazu lépe připravená, než tomu bylo na jaře. Testování je nicméně stále klíčové. "Virus nikam nezmizel. V některých regionech se počet nakažených dokonce zvyšuje," uvedl jeden z expertů na testování François Blanchecotte. "Musíme tomuto vývoji přizpůsobit naši testovací strategii," dodal. Testování by se podle něj mělo například zaměřit i na letoviska u moře či další turistické cíle, kde se shromažďuje množství mladých lidí.

Poté, co byla vláda kritizována kvůli nedostatečné testovací kapacitě v první vlně pandemie, nyní kabinet oznámil, že může být každý týden otestováno až 700.000 lidí. Minulý týden bylo provedeno rekordních 457.000 testů. Podle zdravotních úřadů ale počet nakažených stále roste dvakrát rychleji než je nárůst testovací kapacity.

François Blanchecotte má v této souvislosti obavy o budoucí vývoj, nicméně rozhodnutí dát lidem v laboratořích dovolenou, hájí. Tito lidé podle něj dlouhé měsíce pracovali přesčas a často museli odložit veškeré své prázdninové plány na později. Podzim nicméně může být ještě horší, myslí si francouzský expert na testování. "Víme, že září, říjen, listopad budou obtížné měsíce. Musíme být připravení," dodal Blanchecotte.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama