Ve Francii se opět demonstruje proti důchodové reformě

Ve francouzských městech dnes opět tisíce lidí demonstrovaly proti vládnímu plánu reformovat důchodový systém. Média uvádějí, že odpůrci reformy v čele s částí odborů se snaží zachovat sílu protestního hnutí poté, co vláda v pondělí po ochabnutí stávek v dopravě předložila parlamentu příslušný návrh zákona. Manifestace se dopoledne konaly například v Montpellieru, Nantes či Rennes, odpoledne začaly pochody v Paříži a Marseille.

Přidejte svůj názor

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Odbory dnes celostátní mobilizaci proti penzijní reformě svolaly už podesáté od začátku prosince, kdy bitva kolem vládního plánu naplno vypukla. Hlavní otázkou před novým kolem bylo to, zda se podaří alespoň napodobit účast při těch předchozích. Před dvěma týdny policie na shromážděních po celé Francii napočítala 121.000 lidí, o týden dříve to bylo 108.000, zatímco 5. prosince více než 800.000.

Z demonstrací v Le Havre, Nantes, Rennes, Montpellieru a Béziers úřady dopoledne hlásily dohromady jen něco přes 7000 účastníků. V Paříži podle agentury AFP vyrazil kolem 14:00 na pochod od nádraží Montparnasse několikatisícový dav. Zároveň se očekávaly jen minimální výpadky v provozu vlaků a v pařížské hromadné dopravě.

"Nesložíme zbraně, protože jsme přesvědčeni o správnosti našeho hodnocení pokud jde o nebezpečí, které tento projekt představuje pro nadcházející desetiletí," prohlásil o důchodové reformě šéf odborové organizace Force ouvrière ("dělnická síla") Yves Verier.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho strana Republika v pohybu (REM) se snaží prosadit změny, které agentura Reuters hodnotí jako největší otřes pro penzijní systém Francie od konce druhé světové války. Původně ohlásil premiér Édouard Philippe mimo jiné úplný konec speciálních důchodových režimů, kterých má země aktuálně více než čtyřicet. Vláda chtěla rovněž různými opatřeními lidi motivovat, aby zůstali v práci i po dovršení věku 62 let, což je zákonná hranice pro odchod na odpočinek.

Kvůli následné rekordně dlouhé stávce železničářů a pracovníků pařížského dopravního podniku kabinet učinil jisté ústupky, návrh zákona o přechodu na univerzální penzijní systém ale nestáhl. Od pondělka se jím zabývá dolní komora parlamentu, kde má REM dostatek hlasů na to, aby jej prosadila. Bouřlivé projednávání reformy ale zřejmě hned tak neskončí, neboť opozice předložila přes 40.000 pozměňovacích návrhů. Ve středu navíc proces prakticky zablokovaly proce

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věra Jourová vítá aplikace proti koronaviru, obává se ale o soukromí

07.04.2020 15:19 Česká eurokomisařka Věra Jourová ocenila nasazení internetových aplikací v boji proti šíření…

Covid-19 si vybírá vysokou daň: 76 tisíc mrtvých, tři čtvrtiny jsou z…

07.04.2020 14:52 Nemoci covid-19 již po celém světě podlehlo téměř 76.000 lidí. Koronavirus SARS-CoV-2 se přitom…

Covid-19: Španělsko oznámilo další stovky obětí, Francie se chystá na…

07.04.2020 13:50 Počet obětí koronaviru ve Španělsku stoupl za posledních 24 hodin o 743, což je zhruba o stovku…

Kam za zábavou? Němci kvůli covid-19 mění zvyky: Roste zájem o autokina

07.04.2020 10:35 V Německu se v posledních týdnech výrazně zvýšila návštěvnost autokin, která v době rychle se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy