Ve Francii stávkují pracovníci odběrových míst na covid-19

Pracovníci přibližně 20 odběrových míst zajišťujících v jižní Francii koronavirové testy dnes vstoupili do stávky. Stěžují si, že jsou kvůli epidemii přepracovaní a že nemají dostatečně kompenzované zvýšené riziko nákazy, informovala agentura Reuters. Některé kliniky, které provozuje firma Biofusion, musely podle odborářů testování přerušit. Hlavní odběrná místa jsou nicméně dál v provozu.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Stávka podle Reuters dokládá, pod jakým náporem se ocitá celý francouzský systém testování na covid-19: na mnoha místech stojí fronty na chodnících, aby se lidé mohli nechat otestovat. Výsledky některých testů jsou zpožděné, protože laboratoře jsou přetížené. Francouzská vláda přitom požaduje provádět testy ve větším množství i rychlejším tempem.

Stéphanie Antoineová, která je jednou ze stávkujících a v klinice Biofusion pracuje jako technička, uvedla, že samotné testování na covid-19 provádějí zejména pracovníci najatí na krátkodobé pracovní smlouvy. Ti sice nestávkují, podle Antoineové má ale epidemie "dominový efekt" na ostatní zaměstnance. Například sekretářky musejí zvládnout obrovské množství telefonátů znepokojených lidí, kteří se snaží zjistit, zda jim koronavirový test vyšel pozitivně či negativně.

Na pořádek ve frontě čekající na otestování musejí dohlížet dvě směny členů ochranky. Někteří zaměstnanci se podle ní bojí o svou bezpečnost, když jednají s frustrovanými osobami, které se mohou chovat útočně.

Klinika Antoineové provádí mezi 800 a 1000 testy denně. Podle Antoineové někteří zaměstnanci sice dostávají k výplatě koronavirový bonus ve výši 250 eur (asi 6700 korun), žádali však příspěvek čtyřikrát vyšší pro všechny pracovníky a i vyšší plat pro stálé zaměstnance.

Ve Francii se zhruba 67 miliony obyvatel od počátku srpna roste denní počet případů nákazy koronavirem. V sobotu dokonce úřady ohlásily rekordní přírůstek 10.561 případů, v úterý přibylo 7852 případů. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se ve Francii infekce potvrdila u téměř 434.000 lidí, z nichž bezmála 31.000 osob komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama