Ve Francii začal soud kvůli podvodu s ministrem

Více než 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy Kč) vylákali podle obžaloby od několika podnikatelů a firem muži, kteří se vydávali za někdejšího francouzského ministra obrany a nynějšího ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Soud se sedmi obžalovanými začal dnes v Paříži, informovala agentura AFP. Podle obžaloby muži falšovali dokumenty a podpisy, ke zmatení svých obětí ale používali i gumovou masku francouzského politika.

Za hlavní organizátory propracovaného podvodu vyšetřovatelé považují dva francouzsko-izraelské občany: 54letého Gérarda Chikliho a 35letého Anthonyho Lasarevitsche. Podle obžaloby se v letech 2015 až 2017 vydávali za Le Driana, který tehdy zastával post ministra obrany.

Podnikatele, politiky a různé veřejně činné osoby žádali jeho jménem o peníze na "tajné operace", například na osvobození rukojmích v Sýrii či na boj s terorismem. Slibovali přitom, že peníze vrátí, jak jen to bude možné.

Aby své oběti přesvědčili, neváhali si podle obžaloby Chikli a Lasarevitsch opatřit gumovou masku s Le Drianovou podobou. Z kanceláře s francouzskými vlajkami a s maskou na hlavě pak se svými oběťmi vedli jednání prostřednictvím videokonference. Kromě toho falšovali podpisy, hlavičkový papír a razítka.

Muži podezřelí ze zneužití Le Drianovy identity kontaktovali celkem 150 lidí včetně belgického krále Philippa, gabonského prezidenta Aliho Bonga, generálního ředitele cementárny Lafarge či pařížského arcibiskupa. Na lep podvodníkům sedli mimo jiné duchovní vůdce jedné z odnoží šíitského islámu Karim Aga Khan IV., který přišel o 7,7 milionu eur (193 milionů Kč), a jeden z nejbohatších Turků Inan Kiraç, kterého podvodníci připravili o zhruba 45 milionu eur (1,1 miliardy Kč). Peníze se nikdy nenašly, policie po nich ale dál pátrá.

Podle AFP podezřelí krátce před tím, než byli v srpnu 2017 zatčeni na Ukrajině, připravovali další velký podvod. Vydávat se tentokrát chtěli za monackého prince Alberta II. U zadržených se našla jeho gumová maska.

Chikli, Lasarevitsch i zbylých pět obžalovaných jakoukoli vinu odmítají. Proces by měl trvat do 12. února.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama