Ve Francii zemřelo na nový koronavirus již 30 lidí. Jsme na prahu epidemie, prohlásil Macron

Počet úmrtí v souvislosti s nákazou novým koronavirem ve Francii stoupl z 25 na 30, oznámila dnes agentura Reuters s odvoláním na tamní úřady. Nakažených je 1412, je mezi nimi i ministr kultury Franck Riester. Francie je po Itálii nejvíce zasaženou zemí. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že země je na samém počátku epidemie nákazy, vyzval nicméně ke klidu.

Emmanuel Macron, prezident Francie

Francouzské úřady oznámily, že šestačtyřicetiletý Riester se cítí dobře, zůstává ve svém pařížském bydlišti a pracuje z domova.

"Jsme na samém počátku epidemie (nového koronaviru) ve Francii," prohlásil dnes dle listu Le Figaro francouzský prezident Macron poté, co navštívil nemocnici v Paříži. Macron obyvatele země vyzval ke klidu a dodal, že úřady se vše snaží řešit "organizovaně" a že "85 procent z těch, kteří měli pozitivní test, trpí mírnou formou nákazy".

zdroj: YouTube

U francouzského přístavu Marseille mezitím zdravotníci provedli test na možnou přítomnost nákazy dvěma cestujícím na výletní lodi, která v oblasti kotví. Ostatní cestující jsou zatím drženi na palubě lodi, informovaly přístavní úřady.

Francie již o víkendu zakázala veškeré akce s účastí převyšující 1000 lidí. Jak tehdy uvedl ministr zdravotnictví Olivier Véran, měly místní úřady v souvislosti s tím sestavit seznam akcí, které budou mít výjimku. To se týká například demonstrací, jelikož jsou důležité pro "život národa". Dodal, že veřejná doprava bude i nadále fungovat.

Koronavirem se nakazil i poslanec španělské krajně pravicové strany Vox Javier Ortega Smith. Jak dnes strana oznámila, on i jeho 51 stranických kolegů-poslanců bude od nynějška pracovat z domova. Strana, která je třetím největším uskupením ve španělském parlamentu, rovněž požádala o pozastavení činnosti zákonodárného sboru.

Ortega Smith je prvním španělským poslancem, u kterého se nákaza potvrdila. Uplynulý víkend přitom navštívil akci, kde se setkal s tisíci příznivci své strany. Na záběrech, které strana tehdy zveřejnila, bylo vidět, jak se objímá a líbá se svými stoupenci.

Libanon dnes oznámil první úmrtí na nemoc COVID-19, již způsobuje nový koronavirus. V zemi je podle ministerstva zdravotnictví nakaženo přes 40 lidí a čtyři z nich jsou ve vážném stavu, píše Reuters.

Zesnulý šestapadesátiletý pacient je Libanonec, který pobýval v Egyptě a nedávno se vrátil do Libanonu. Podle tamního tisku ho nejprve minulou středu přijala nemocnice v Byblosu, protože měl vysoké horečky. Pak byl převezen do vládní nemocnice v Bejrútu, kde jeho stav zůstal vážný a přetrvávaly dýchací potíže.

Vláda ve snaze zabránit šíření nákazy zastavila lety ze zemí, kde je virus rozšířen, a vyzvala občany, aby se vyhýbali větším davům.

Na Blízkém východě je nejvíc nakažených v Íránu, kde nemoci COVID-19 podlehlo přes 230 lidí a nakazilo se přes 7000 lidí. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí kvůli epidemii zrušil projev, který měl pronést k perskému Novému roku, který letos připadá na 20. březen. Ajatolláh měl projev přednést v Mašhadu, který je druhým největším městem země. Podle svého tiskového oddělení do Mašhadu vůbec nepojede.

Kolem Nového roku Íránci běžně cestují, ale úřady je od toho letos chtějí odradit. Kromě jiného na mnoha místech zůstávají zavřené hotely a další ubytovací místa. Vláda vyzývá občany, aby zůstali doma a cest se vyvarovali.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama