Ve Španělsku se za dva týdny násobně zvýšila četnost infekcí

Počet infekcí na 100.000 obyvatel se ve Španělsku za poslední dva týdny více než ztrojnásobil, napsal dnes deník El País s odvoláním na statistiky španělského ministerstva zdravotnictví. V jihoevropské zemi je nyní také přes 200 nových ohnisek. Španělsko nyní eviduje 27,39 případů na 100.000 obyvatel, 3. června jich bylo 8,76.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Četnost infekcí je nyní téměř stejná, jako 11. května, kdy země uvolnila část koronavirových restrikcí. Počet infekcí na 100.000 obyvatel od té doby pomalu klesal, nejnižší byl zatím 25. června.

Podle mluvčího španělské epidemiologické asociace je takzvaná incidence, tedy právě počet potvrzených případů na 100.000 obyvatel nejspolehlivějším ukazatel vývoje epidemie, lepší než absolutní počty nakažených. Neprojevují se při ní tolik některé nesrovnalosti, například pokles provedených testů o víkendech.

Ve Španělsku je nyní 201 aktivních ohnisek nemoci, uvedl v pondělí ministr zdravotnictví Salvador Illa. Úřady se obávají hlavně šíření infekce v regionech Aragonie, Katálansko a Baskicko.

"Situace v těchto regionech je znepokojivá. Pokud je okamžitě řádně nedostaneme pod kontrolu, čeká nás velmi složitá situace," uvedl Illa.

Úřady v Barceloně, která je správním střediskem Katalánska, dnes omezily počet návštěvníků na tamních plážích z 38.000 na 32.000. K opatření přispěly davy lidí, kteří i přes doporučení zůstat doma městské pláže navštívili o víkendu, píše agentura Reuters.

Katalánské regionální úřady kvůli nárůstu infekcí zavedly řadu omezení, například znovu uzavřely kina, noční kluby a posilovny. S nařízením nesouhlasí majitelé podniků, kteří kvůli koronavirové krizi přišli o velkou část letošních příjmů.

"Proč musíme zavřít?" ptal se šéf školy bojových umění Oscar Simon, který promluvil na protestu organizovaném majiteli a zaměstnanci sportovišť. "S takovouto krizí se nevyrovnáme, tříměsíční uzávěra nás pošle na smrt," řekl Simon, který podle svých slov v posledních týdnech vynaložil vysoké prostředky na ochranné vybavení, které mělo zajistit dodržování bezpečnostních nařízení.

Španělsko bylo jednou z evropských zemí, kterou pandemie covidu-19 těžce zasáhla, s nemocí zemřelo přes 28.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama