Ve Španělsku zatkli Maročana, schvaloval vraždu francouzského učitele

V Barceloně zatkli Maročana za schvalování vraždy francouzského učitele Samuela Patyho, který použil při výuce karikatury s prorokem Mohamedem. Podle katalánské policie muž svůj souhlas s činem zveřejnil na sociálních sítích.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatčen byl v pátek a dnes stanul před barcelonským soudem, který ho obvinil ze schvalování terorismu a z navádění k terorismu. Soud ho pustil na svobodu, ale Maročan musel odevzdat pas a musí se každých čtrnáct dní hlásit na policii.

Patyho zabil čečenský radikál 16. října na pařížském předměstí, protože učitel při vyučovací hodině věnované svobodě slova použil karikatury s Mohamedem. Další brutální útok byl ve čtvrtek spáchán v bazilice v Nice, kde muž s nožem zabil tři lidi. Podezřelý je mladý Tunisan, který do Francie přijel krátce před útokem. Ve Francii zadrželi tři muže a prověřují jejich kontakty s tímto Tunisanem.

Většina francouzských politiků včetně prezidenta Emmanuela Macrona hájí právo na svobodu slova a tisku, k níž řadí i právo zveřejňovat karikatury s náboženským obsahem. V muslimském světě ale tento postoj vyvolává širokou kritiku.

Francie posílila ostrahu kostelů i škol a politici upozornili na nebezpečí dalších útoků. Ve španělském Katalánsku od tohoto týdne začali střežit francouzské školy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 21:45 Aktualizováno Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

Ve Španělsku bude moci zasednout k vánočnímu stolu až 10 lidí

02.12.2020 20:37 Španělská vláda a autonomní oblasti se dnes dohodly na některých pravidlech, jež budou platit o…

V Itálii vzrostl počet nově nakažených, v Turecku počet úmrtí

02.12.2020 19:02 Itálie dnes zaznamenala nárůst nových případů nákazy koronavirem, kterých přibylo za poslední den…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 18:55 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama