Ve Stockholmu od začátku měsíce nebylo vidět slunce

Obyvatelé Stockholmu od začátku měsíce neviděli slunce. Švédský meteorologický úřad (SMHI) od 1. prosince nezaznamenal v hlavním městě ani jednu hodinu slunečního svitu, píše dnes agentura AFP. To je nezvyklé i pro velice krátké dny, které jsou typické pro zimní období ve Švédsku. Bez slunce obyvatelé Stockholmu zůstanou zřejmě i v příštích dnech - na pátek a víkend hlásí SMHI zataženo.

Švédsko
doporučujeme

"Je to přinejmenším zatažený začátek prosince," uvedl meteorolog Linus Karlsson z SMHI. V průměru v prosinci ve Stockholmu svítí slunce 33 hodin. V roce 1934 ale obyvatelé švédského hlavního města neviděli slunce celý prosinec.

Slunce již letos neuvidí lidé žijící v hornickém městě Kiruna, které se nachází za severním polárním kruhem. Slunce tam zapadlo v úterý dopoledne a po celý zbytek roku zůstane pod čárou obzoru, uvedl Karlsson.

V již tak pochmurné atmosféře nebude letos možné ve Švédsku kvůli pandemii koronaviru uspořádat ani obvyklé oslavy nového světla, dodává agentura AFP. Nové světlo podle tradice, která je ve Švédsku velice živá, nosí 13. prosince svatá Lucie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Maďarsko předběžně schválilo vakcínu AstraZeneca, ale i Sputnik V

21.01.2021 16:42 Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu…

V Portugalsku se zpřísní restrikce, zemí se šíří britská mutace

21.01.2021 16:13 Portugalská vláda chystá další zpřísnění protiepidemických opatření. Nově by se měly uzavřít školy,…

Merkelová hájí karanténní opatření, jsou kvůli mutacím nezbytná

21.01.2021 13:21 Aktualizováno Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama