Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, zasahovala policie

Několik stovek podnikatelů a rolníků se dnes v centru Varšavy pokusilo protestovat proti údajně nedostatečné podpoře od státu během nynější krize. Policie podle polských médií s odvoláním na platná opatření proti koronaviru označila akci za nelegální a proti účastníkům zasáhla.

Polská policie
doporučujeme

Zpočátku jen hlouček demonstrantů přišel na prostranství před stalinským Palácem kultury a vědy s rakví a ze svíček složil kříž "symbolizující osud podnikatelů". "Chceme ukázat svou nespokojenost s vládou. Vůbec nepomáhá, a to zaměstnávám stovku lidí," řekl reportérům šéf úklidové firmy, který přijel do Varšavy z východu země.

Zpočátku bylo na místě podle listu Gazeta Wyborcza více policistů než demonstrantů, jichž byla zprvu asi stovka. Policie začala zadržovat demonstranty poté, co se po projevech svých předáků pokusili vyrazit pochodem k prezidentskému paláci. To už jich bylo několik stovek.

Zadržen byl i organizátor demonstrace Pawel Tanajno, který se opět uchází o funkci hlavy státu. Před pěti lety ale s 0,2 procenty hlasů skončil na posledním místě.

Varšavská policie podle televize TVN 24 předem varovala, že veškeré hromadné akce jsou v současnosti nelegální, protože odporují předpisům a opatřením proti šíření koronaviru, kterým se v Polsku nakazilo více než 20.000 lidí a skoro tisícovka zemřela. Akce ani nebyla předem ohlášena. Tanajno ji označil za "hybridní" protest.

"Osoby porušující právo budou legitimovány a pošleme soudům návrhy na jejich potrestání," uvedla policie.

Předchozí protesty, pořádané už od března, hlavně komplikovaly varšavskou dopravu. Ale minulou sobotu došlo i na slzný plyn a fyzické potyčky, policie zadržela více než 380 lidí, připomněla TVN 24.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama