Vědci: Rusko se chová hloupě, jeho vakcína může vše zhoršit. Z dobrého důvodu jí nevěří

Rusko oznámilo, že jako první země na světě schválilo vakcínu proti novému typu koronaviru. Zahraniční vědci jí ale z dobrého důvodu nevěří, poukazují totiž na absenci nutných klinických testů. Rusko si tak v honbě za prvenstvím zahrává s lidskými životy, ale i s celkovou situací kolem pandemie. Podle některých odborníků ji totiž může ruská vakcína ještě zhoršit.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Hazardování se zdravím není ze strany Ruska ničím novým. Dnes ostatně si svět připomíná 20 let od potopení ponorky Kursk, kde kvůli sérii chyb a ruské hrdosti zemřelo více než sto lidí.

Podobně laxní přístup k lidskému zdraví Rusko ale ukazuje i nyní. Schválilo vakcínu proti covidu-19 s názvem Sputnik 5, kterou chce od ledna příštího roku uvést na trh.

Prvenství je v tomto případě pochopitelné. Ruská vakcína totiž podle kritiků neprošla tou nejdůležitější částí, která je při tvorbě očkovací látky třeba. A sice důkladným testováním.

Klinické testy vakcín se obvykle skládají ze tří fází, přičemž ta poslední zahrnuje dlouhodobé sledování tisíců a desítek tisíc lidí. Té se ale Rusko podle vědců vyhnulo, což odborníci považují za bezohledné.

Podle belgické televize RTBF upozorňují, že při absenci úplných údajů o klinických zkouškách bude těžké vakcíně důvěřovat. Problémem pro imunology, zdravotnické orgány a veřejnost je zejména nedostatek ověřitelných údajů o výrobě, bezpečnosti a reakci lidského imunitního systému.

Ayfer Aliová, specialistka farmaceutického výzkumu z britské Warwick Business School, má obavy z potenciálních vedlejších účinků této vakcíny. Francois Balloux, ředitel Genetického ústavu na Katolické univerzitě v Lovani, tvrdí, že jde o "bezohledné a hloupé rozhodnutí" Ruska, protože hromadné očkování neotestovanou vakcínou je "neetické".

"Je nemožné zjistit, zda je ruská vakcína opravdu účinná, bez zveřejnění vědeckých dokumentů, které můžeme analyzovat," uvedl epidemiolog a expert na infekčních nemocí z Univerzity v Nottinghamu Keith Neal.

Danny Altmann, profesor imunologie z Imperial College v Londýně, upozornil, že "vedlejší škody" spojené s neotestovanou vakcínou vy mohly nepřekonatelně prohloubit současné problémy spojené s nákazou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

18.09.2020 16:35 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem…

Slovensko hlásí rekord, 235 infikovaných koronavirem za den

18.09.2020 16:26 Aktualizováno Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordní denní přírůstek nových případů koronaviru od propuknutí…

Nizozemsko chce, aby se syrská vláda zodpovídala ze zločinů

18.09.2020 16:20 Nizozemsko zahájilo právní kroky, které mohou Sýrii dovést před Mezinárodní soudní dvůr (ICJ). Chce…

Nizozemsko má další rekord v počtu nakažených, přibylo jich téměř 2000

18.09.2020 16:10 V Nizozemsku už čtvrtý den po sobě padl rekord v počtu nových případů nákazy za jeden den, dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama