Konec sladkostí u pokladen a fastfoodu u škol? Británie zvažuje kvůli covidu masivní boj s obezitou

Obezita je v současné době vnímána jako nejrozšířenější příčina chronických onemocnění po celém světě. Netýká se jen dospělé populace, ale hlavním problémem je prudce narůstající obezita u dětí. Velká Británie vyhlásila obezitě válku poté, co byla označena za zdravotní předpoklad, který může zvýšit riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19 a dokonce i smrt.

Hamburger
doporučujeme

Ve Velké Británii trpí nadváhou nebo obezitou 64 % lidí. Strach z druhé vlny covid-19 a jejího dopadu na Velkou Británii vláda připravuje plán k řešení obezity, který by měl být odhalen koncem měsíce. Předseda vlády Boris Johnson změnil svůj pohled na obezitu, poté co byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče s onemocněním covid-19.

Již v minulosti odborníci v oblasti veřejného zdraví a různé kampaně požadovali omezení propagace nezdravých potravin v televizi a požadovali zákaz prodeje rychlého občerstvení v blízkosti škol. „Přemýšlejte, co se stalo s tabákem“, řekl Guardianu Richard Murray výkonný ředitel Královského fondu, bývalý analytik v NHS, který dříve zastával řadu funkcí na ministerstvu zdravotnictví. Podle jeho slov se jedná o obrovskou národní výzvu. „Omezte prodeje, zvyšte daně. Použijte každou možnost,“ radí Murray.

Odborníci navrhli i zákaz prodeje sladkostí u pokladen, uzavření restaurací rychlého občerstvení v blízkosti škol, zveřejňování kalorického obsahu na menu v restauracích a rozšíření daně z cukru i na mléčné nápoje. „Daň z cukru byla inovace, která dobře fungovala,“ míní Murray, který dodává, že daň může být odváděna z nasycených tuků nebo počtu kalorií.

Od roku 2018 musí výrobci nealkoholických nápojů ve Velké Británii odvádět daň podle obsahu cukru v nápojích. Podle Guardianu tato daň pomohla snížit až 28,8 % cukru v limonádách. Proti dani z cukru byl Johnson, který byl rozhodnutý, že daň zruší, ale po zkušenosti s covid-19 své stanovisko přehodnotil.

V České republice ministerstvo zdravotnictví v roce 2019 upozornilo, že více než pětina dětí je obézních nebo má nadváhu a počet stále narůstá. Podle českého statistického úřadu obezita ohrožuje 18,5 % Čechů, z toho téměř 20 % mužů a 18 % žen. Průměrná hodnota indexu tělesné hmotnosti je 25,2 a dosahuje na horní hranici normální zdravé váhy.

V Amsterodamu začali s obezitou bojovat v roce 2012. Zakázali ovocné džusy a šťávy ve školách, žádné sponzorství od firem rychlého občerstvení, které také byly požádány, aby neprodávaly jídlo dětem bez přítomnosti dospělého. Kurzy vaření pro zdravější alternativy tradičních receptů a dotované členství v tělocvičnách. Během tří let se počet obézních dětí z jedné pětiny snížil o 12 %.

Susan Jebbová, britská vědkyně z oblasti výživy řekla, že je načase léčit obezitu stejně jako kouření. „Praktičtí lékaři apelují na lidi, aby přestali kouřit. To samé musí udělat pro obézní lidi nebo s nadváhou a nabídnout jim podporu,“ uvedla Jebbová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do…

01.03.2021 21:51 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Kurzova vláda se s hejtmany domluvila na uvolňování restrikcí v Rakousku

01.03.2021 21:32 Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými…

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

01.03.2021 19:28 Aktualizováno Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově…

Sarkozy je vinen z korupce. Jde do vězení

01.03.2021 18:52 Aktualizováno Pařížský soud dnes uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama