Velká většina států EU chce otevřít hranice do 15. června

elká většina států Evropské unie chce otevřít hranice uvnitř bloku do 15. června, všechny unijní země tak chtějí učinit nejpozději do konce měsíce. Otevření vnějších hranic společenství by mohlo přijít v červenci. Po dnešní videokonferenci ministrů vnitra to řekla chorvatská státní tajemnice Terezija Grasová, jejíž země nyní EU předsedá.

Podle informací ČTK chce až na konci června rušit omezení na hranicích pouze Španělsko, ostatní země dříve. Od 15. června otevře hranice pro země EU také Švýcarsko, které není unijním členem, ale je součástí schengenského prostoru bez vnitřních hranic.

Unijní státy hodlají stále přihlížet k vývoji koronavirové nákazy, podle Evropské komise však již nejsou důvody k dalšímu prodlužování hraničních kontrol.

"Uvítala jsem, jak rychle členské země přistupují k rušení omezení na hranicích," prohlásila po jednání eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová, podle níž by již na konci června mohl opět plně fungovat schengenský prostor bez hraničních kontrol. Záležet to však bude především na tom, zda bude pokračovat příznivý vývoj nákazy covidu-19 v jednotlivých členských zemích, které mají rozhodnutí ve svých rukou, dodala komisařka.

"Dodržování bezpečné vzdálenosti a další opatření k ochraně zdraví jsou stále potřebná," podotkla Johanssonová. Unijní epidemiologové jsou podle ní přesvědčeni, že situace se natolik zlepšila, že kontroly mezi členskými státy jsou bezpředmětné.

Brusel již v květnu doporučil státům postupně a koordinovaně rušit hraniční kontroly. Zatímco například pobaltské země či Česko a Slovensko již společné hranice pro své občany otevřely, další státy včetně Německa či Belgie se chystají omezení zrušit v polovině června.

Švýcarsko dnes oznámilo, že od 15. června plně obnovuje volný pohyb osob a že do země mohou od tohoto data přicestovat i občané třetích států, kteří žijí na území EU. Otevřené švýcarské hranice platí i pro Británii, která z EU vystoupila a která není členem schengenu.

Hraniční režim uvolní také pobaltské republiky a Polsko, oznámila podle Reuters Litva. Pobaltí již 15. května vytvořilo v rámci EU takzvanou cestovní bublinu, kdy občané Litvy, Lotyšska a Estonska mohli společné hranice volně překračovat. Litevský premiér Saulius Skvernelis dnes řekl, že volný pohyb mezi Pobaltím a Polskem bude obnoven v nadcházejícím týdnu. Polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že prozatím do 12. června nechává uzavřené hranice se sousedními unijními zeměmi, tedy i Českem.

Zrušit omezení na vnějších hranicích evropského společenství by podle Grasové mohly unijní země v červenci, až budou otevřeny všechny vnitřní hranice. Někteří ministři dnes podle ní dali najevo, že chtějí stanovit jasná kritéria nutná k otevření hranic pro cizince z mimounijních zemí. Ne všechny státy mají na tato hlediska stejný názor a zvláště země na vnějším okraji unie požadují, aby Brusel přišel s jednotnými pravidly.

Komisařka Johanssonová přislíbila, že unijní exekutiva připraví doporučení pro otevření vnějších hranic příští týden.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) hranice

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

WHO ocenila přínos očkování v posledních 50 letech. Zachránilo miliony životů

Za uplynulé půlstoletí se díky celosvětovému úsilí v oblasti očkování podařilo zachránit alespoň 154 milionů životů, uvedla ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti zmínili, že největší přínos očkování je patrný u malých dětí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy