Jourová bude mít slyšení před europoslanci 7. října, "grilování" potrvá tři hodiny

Budoucí česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která se má zabývat dohledem nad hodnotami Evropské unie a nad transparentností, bude mít slyšení před europoslanci 7. října. Rozhodl o tom dnes Evropský parlament, který stanovil časový plán slyšení jednotlivých členů budoucí Evropské komise. Její šéfka Ursula von der Leyenová, která dnes ve Štrasburku jednala se šéfy parlamentních skupin mimo jiné o budoucích portfoliích, označila rozhovory za konstruktivní a pozitivní.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Věra Jourová, eurokomisařka
doporučujeme

Jourová bude odpovídat na dotazy poslanců dvou parlamentních výborů, a to výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) a výboru pro ústavní záležitosti (AFCO), který sleduje mimo jiné procesy evropské integrace a dodržování unijních smluv. "Grilování", jak se parlamentním slyšením kandidátů na funkce v Evropské komisi říká, začne ve 14:30 a potrvá tři hodiny.

Šéfka nové Evropské komise Ursula von der Leyenová o Jourové při její nominaci řekla, že předvedla excelentní práci v končící komisi Jeana-Claudea Junckera, kde má na starosti ochranu spotřebitelů a spravedlnost. Reagovala tak na otázky novinářů, kteří naráželi na spojení české komisařky s českým premiérem Andrejem Babišem, třeba v souvislosti s českou mediální scénou či s auditními zprávami o možném střetu Babišových zájmů při čerpání unijních fondů.

Zástupci politických skupin EP dnes rozhodli o tom, které výbory a v jakých dnech jednotlivé designované komisaře vyslechnou. Jako první přijde v pondělí 30. září na řadu slovenský místopředseda komise Maroš Šefčovič, v první tři říjnové dny se budou výbory dotazovat šesti komisařů denně. Ve stejný den jako Jourová bude odpovídat europoslancům příští šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Poslední den slyšení 8. října pak přijdou na řadu tři nejmocnější místopředsedové komise: Margrethe Vestagerová, Frans Timmermans a Valdis Dombrovskis.

Aby se celá komise mohla začátkem listopadu ujmout funkcí, musí ji na říjnovém zasedání ve Štrasburku schválit plénum europarlamentu.

Von der Leyenová dnes ve Štrasburku hovořila se šéfy skupin a předsedou EP Davidem Sassolim. Řada europoslanců dávala v minulých dnech najevo, že chce šéfku EK přesvědčit, aby změnila názvy či rozdělení některých portfolií. Německá politička po jednání novinářům nechtěla sdělit, zda na sporná témata došlo. Diskuse se podle ní týkala hlavně priorit EK.

"Společně se zaměříme na velká témata, která chceme prosazovat. Je to hlavně evropský zelený úděl, digitalizace EU a silnější Evropa ve světě," přiblížila výstup z jednání von der Leyenová.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko má první případ koronaviru, v Itálii je už 374 nakažených

26.02.2020 23:19 Aktualizováno Řecké úřady dnes potvrdily první případ nákazy novým typem koronaviru v zemi, pacientkou je 38letá…

Norsko hlásí první případ nákazy koronavirem

26.02.2020 22:55 Norsko se dnes stalo další evropskou zemí, která oznámila výskyt nového typu koronaviru na svém…

Do polské školy přišel kvůli koronaviru místo stovek dětí jediný žák

26.02.2020 22:45 Jediný žák místo stovek dětí přišel dnes do vesnické školy na jihu Polska poté, co místní učitelku…

Na Nobelovu cenu za mír je 317 nominací

26.02.2020 22:43 Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno 317 kandidátů. Oznámil to dnes norský Nobelův výbor…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama