Jourová je místopředsedkyní eurokomise. Bude hlídat hodnoty EU a transparentnost

Česká eurokomisařka Věra Jourová získala post místopředsedkyně Evropské komise (EK). V novém týmu Ursuly von der Leyenové bude mít na starosti dodržování hodnot Evropské unie a transparentnost. Oznámila to dnes v Bruselu budoucí předsedkyně EK, podle níž není pochyb o profesionalitě a nezávislosti české komisařky. Jourová označila nominaci za velkou čest.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

Věra Jourová, eurokomisařka
doporučujeme

Komise bude mít osm místopředsedů, mezi nimiž bude i dosavadní místopředseda Maroš Šefčovič ze Slovenska, který se bude starat o vztahy mezi unijními institucemi. Nejdůležitější posty výkonných místopředsedů obsadí Nizozemec Frans Timmermans, Dánka Margrethe Vestagerová a Lotyš Valdis Dombrovskis.

Ve vrcholném orgánu unijní exekutivy bude 14 mužů a 13 žen, což je o čtyři více než v dosavadní EK Jeana-Clauda Junckera. Osm komisařů včetně Jourové a Šefčoviče působí i v jím vedené komisi.

Česká zástupkyně se bude podle své nastávající šéfky zasazovat o posilování demokracie v členských zemích a společně s komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem z Belgie dohlížet na dodržování vlády práva a kvalitu právního státu. Měla by se rovněž snažit o větší transparentnost legislativních procesů v EU či dbát o nezávislost žurnalistiky a svobodu a pluralitu médií.

"Není žádných pochyb o kompetentnosti a nezávislosti Věry Jourové," odpověděla von der Leyenová na opakované otázky evropských novinářů. Ti naráželi na spojení české komisařky s premiérem Andrejem Babišem, třeba v souvislosti s českou mediální scénou či s auditními zprávami o možném střetu zájmů při čerpání unijních fondů.

Německá politička zdůraznila, že Jourová předvedla "excelentní práci" už v nynější komisi, kde má na starosti ochranu spotřebitelů a spravedlnost. Pro dohled nad dodržováním principů demokracie a vlády práva je podle ní skvělou volbou.

"Dnešní nominace na místopředsedkyni Evropské komise je pro mě velká čest. Je to poprvé, kdy má Česko takto vysoký post," uvedla Jourová v první reakci. Zároveň dodala, že jako místopředsedkyně bude mít možnost mimo své hlavní kompetence "zasahovat do průřezových témat a ovlivňovat také ekonomická rozhodnutí". Nyní se hodlá soustředit na slyšení v Evropském parlamentu, který musí komisaře na jejich nových postech potvrdit.

Jourová si polepší nejen co do významu své pozice, ale i platově. Hrubý měsíční plat eurokomisaře činí téměř 23.000 eur (bezmála 595.000 Kč), zatímco místopředseda EK bere více než 25.000 eur (více než 646.000 Kč). Předseda české vlády má měsíční plat zhruba 221.000 korun.

Von der Leyenová zdůraznila, že se při sestavování komise snažila nejen o vyvážený počet mužů a žen, ale také o regionální rovnováhu. Celkem čtyři místopředsednická křesla proto obsadí politici z postkomunistických zemí, mezi nimiž je kromě Dombrovskise, Jourové a Šefčoviče i Chorvatka Dubravka Šuicaová, náplní jejíž práce bude demokracie a demografie.

Místopředsedou bude i Španěl Josep Borrell, který bude novým šéfem unijní diplomacie. Osmé místopředsednické křeslo připadne někdejšímu mluvčímu komise, Řekovi Margaritisi Schinasovi, který se bude starat o ochranu evropského způsobu života. Do této oblasti patří třeba otázky migrace či bezpečnostní unie.

Podle von der Leyenové budou zásadními prioritami EK směřování k ekologicky odpovědnější EU, ekonomika prospěšná pro obyvatele a přizpůsobení unie digitálnímu věku. První téma bude mít na starosti Timmermans, druhé Dombrovskis a třetí Vestagerová.

Komise má o jednoho člena méně než dosavadní Junckerova sestava, neboť svého člověka nenavrhla odcházející Británie. Von der Leyenová dnes zdůraznila, že pokud by ostrovní země k 31. říjnu EU neopustila, musí co nejdříve dodat komisaře.

Loading...
Vstupte do diskuze (64)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europarlament pohostí zástupce západního Balkánu. Rozšíří se EU?

26.01.2020 20:20 Nedávno zvolený předseda Evropského parlamentu, David Sassoli, přivítá na půdě evropských institucí…

Nizozemí se kaje. Premiér Rutte pronesl historickou omluvu Židům

26.01.2020 19:18 Nizozemský premiér Mark Rutte se dnes jménem vlády omluvil za selhání státních úředníků, kteří…

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 19:03 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Bude Salvini triumfovat? Regionální volby mohou vyústit v pád vlády

26.01.2020 17:40 Ve dvou italských regionech se dnes konají klíčové regionální volby. Své místní zástupce volí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama