Většina europoslanců odsoudila Polsko za zostření pravidel potratů

Většina členů Evropského parlamentu dnes odsoudila Polsko za téměř naprostý zákaz potratů, který v zemi nedávno vstoupil v platnost. Podle několika konzervativců, mezi nimiž jsou zástupci polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), však nová pravidla zaručují obranu křesťanských hodnot a lidského života.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Zástupkyně Evropské komisev debatě na plénu europarlamentu zdůranzila, že Brusel nemá kompetenci zasahovat do předpisů ohledně interrupcí v jednotlivých členských zemích.

"Členské státy musí v rámci svých pravomocí dodržovat základní práva," řekla eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová z Malty, která vývoj pokládá za znak zhoršování sexuálních a reprodukčních práv žen v Polsku.

Koncem ledna vstoupil v Polsku v platnost nález ústavního soudu, v jehož důsledku se zpřísnily už beztak velmi restriktivní předpisy týkající se potratů. Nově jsou interrupce zakázány v případě závažného poškození plodu. Na vady plodu přitom připadalo asi 98 procent legálních potratů.

Německá europoslankyně Terry Reintkeová z frakce Zelených obvinila polské vládnoucí konzervativce, že ze své země dělají "místo, kde muži budou mít kontrolu nad těly žen". Dánka Karen Melchiorová z frakce liberálů prohlásila, že ženy v Polsku, které nosí plody se smrtelnými vadami, budou nuceny "porodit mrtvoly".

Naopak europoslanec Patryk Jaki, člen národně-konzervativního PiS, který je otcem dítěte s Downovým syndromem, řekl, že mu přijde špatné považovat právo na potrat za lidské právo. "Poláci rozhodli a udělali to nejlepší," prohlásil Jaki.

Polský ústavní soud ke svému nálezu ohledně potratů dospěl už loni v říjnu, na protest proti němu tehdy navzdory pandemii covidu-19 vyšly do ulic desetitisíce lidí. V listopadu Evropský parlament rozhodnutí odsoudil, v usnesení uvedl, že verdikt učinili soudci, kteří jsou "plně závislí na politicích". V lednu, když bylo odůvodnění rozhodnutí soudu oficiálně zveřejněno a nové předpisy začaly platit, se opět konaly protesty, byly ale už méně početné.

Nyní mohou ženy v Polsku potrat podstoupit jedině tehdy, když těhotenství ohrožuje jejich život či zdraví, anebo pokud otěhotní v důsledku znásilnění nebo incestu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně šest lidí

06.03.2021 10:26 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně šest lidí a další…

V Německu přibylo 9557 případů koronaviru a 300 úmrtí

06.03.2021 06:45 Německé zdravotní úřady ohlásily 9557 nových případů koronaviru prokázaných za uplynulý den a 300…

U mladých Poláků výrazně klesá zbožnost i důvěra v církev

05.03.2021 21:31 U mladých Poláků za poslední čtvrtstoletí klesla zbožnost a také důvěra v katolickou církev.…

Sasko prodloužilo karanténní nařízení, vstup z Česka je nadále omezen

05.03.2021 20:01 Sasko dnes ve shodě s pokračující celoněmeckou karanténou prodloužilo vlastní nařízení, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama