Více než polovina LGBT studentů v Evropě zažila ve škole šikanu

Více než polovina mladých lidí v Evropě z řad komunity LGBT+ zažila ve škole nejméně jednou šikanu kvůli své sexuální orientaci. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) a mezinárodní organizace zaměřené na podporu sexuálních menšin IGLYO.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Násilí kvůli sexuální orientaci, genderové identitě nebo genderovým projevům je rozsáhlý problém ve všech evropských školách, píší autoři studie, kterou organizace zveřejnily u příležitosti dnešního Mezinárodní dne proti homofobii a transfobii.

Podle studie 83 procent studentů, kteří se účastnili průzkumu, už někdy slyšelo negativní poznámky vůči lidem, kteří jsou vnímání jako členové komunity leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a dalších sexuálních menšin (LGBT+), a 67 procent dotázaných se samo stalo terčem negativních komentářů. Ze studie, které se zúčastnilo přes 17.000 dětí a mladých lidí ve věku od 13 do 24 let, rovněž vyplývá, že 54 procent lidí z LGBT+ komunity zažilo ve škole kvůli své sexuální orientaci přinejmenším jednou šikanu.

"Mnoho učitelů postrádá sebedůvěru a znalosti, aby podpořili LGBT+ studenty. Většina studentů (58 procent) nikdy incidenty šikany školnímu personálu nehlásila a méně než 15 procent dotazovaných svou zkušenost se šikanou některému ze zaměstnanců škol oznamovalo systematicky," konstatovalo UNESCO. Vzdělání není jen o matematice a čtení, dodal v této souvislosti Manos Antoninis z UNESCO, jenž studii vedl.

Doplňující analýza organizace potvrzuje, že diskriminace studentů, kteří patří k sexuálním menšinám, je celosvětový problém. "Ve Spojených státech 12,5 procenta studentů z řad LGBT+ uvedlo, že v předchozích 30 dnech nešlo alespoň jednou do školy, protože se necítili bezpečně - ať už ve škole anebo po cestě do anebo ze školy," uvádí UNESCO s tím, že podobnou zkušenost hlásilo méně než 4,6 procenta heterosexuálních studentů. Na Novém Zélandu pak studentům z řad LGBT+ komunity hrozí až třikrát větší pravděpodobnost, že budou šikanováni. A v Japonsku uvedlo 68 procent zpovídaných lidí patřících k sexuálním menšinám, že ve škole zažili násilí.

Nadace Thomson Reuters Foundation dnes s odvoláním na vyjádření organizace ILGA-Europe píše, že pokrok v zavádění zákonů na ochranu práv komunity LGBT+ se v Evropě prakticky zastavil a mezi politiky v řadě zemí narůstá homofobní rétorika. Podle organizace, která se věnuje právům LGBT+ komunity, právní reformy ustrnuly kvůli stále větší polarizaci tematiky.

"V mnoha zemích je jasný politický odpor, a nejde jen o státy, které se objevují v titulcích jako je Polsko nebo Maďarsko," uvedla ředitelka ILGA-Europe Evelyne Paradisová. Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána mimo jiné de facto zakázalo homosexuálům adopce dětí nebo transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Homosexualita je tam často označována za úchylku, podotýká Thomson Reuters Foundation. V Polsku se téma práv sexuálních menšin podle ní stalo ohniskem v širší kulturní válce mezi náboženskými konzervativci a liberály.

Paradisová dále podotkla, že i země jako jsou například Švédsko, Nizozemsko, Británie nebo Francie od vypuknutí pandemie covidu-19 zaostávají za svými závazky v zavádění dalších reforem, které ošetří práva gayů a leseb. Naopak pochvalu si od ní vysloužila Severní Makedonie nebo Bosna, které podnikly kroky k ochraně lidí, kteří se účastní akcí na podporu LGBT+ komunity. Šéfka ILGA-Europe rovněž dodala, že důkazem, že pokroku lze dosáhnout i během pandemie, je první plán boje proti diskriminaci sexuálních menšin, který loni v listopadu představila Evropská komise.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama