Vídeňská policie zakázala demonstrace proti koronavirovým opatřením

Vídeňská policie zakázala většinu demonstrací proti koronavirovým opatřením, který byly na tento víkend ohlášeny v rakouském hlavním městě. V dnešním odůvodnění uvedla, že se po dosavadních zkušenostech obává nedodržování hygienických opatření proti šíření koronaviru.

Rakouská policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Jen v neděli se podle policie měly konat tři větší demonstrace s úhrnnou očekávanou účastí 10.000 až 15.000 lidí. Celkově policie zrušila 15 ze 17 chystaných protestních akcí, uvedla agentura APA.

Na dřívějších demonstracích jejich účastníci ve velkém porušovali koronavirová opatření - nedodržovali předepsané rozestupy a nenosili povinné roušky, uvedla policie. "Zčásti je dokonce ignorovali vědomě," řekl policejní mluvčí Christopher Verhnjak. "I tento víkend se dalo očekávat, že dojde opět k masivnímu porušování," dodal.

Na ohlášené demonstraci s mottem Za svobodu měl podle agentury DPA v neděli vystoupit mimo jiné místopředseda pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl. Strana dříve varovala, že případný zákaz bude podle ní představovat porušení zákona o demonstracích.

Očividně jsou "dobré a špatné demonstrace", řekl stranický expert pro oblast bezpečnosti Hannes Amesbauer. "Není to žádná chátra, nejsou to žádní extremisté, žádní covidioti", kteří se chtěli sejít, dodal. Podle něj se z většiny jedná o starostlivé rodiče, nezaměstnané či zaměstnance mající strach o svá pracovní místa.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí…

01.03.2021 19:44 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil premiér

01.03.2021 19:28 Aktualizováno Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti koronaviru. První zásilku z objednaných celkově…

Sarkozy je vinen z korupce. Jde do vězení

01.03.2021 18:52 Aktualizováno Pařížský soud dnes uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a…

Petříček a další středoevropští ministři jsou pro vakcinační pasy EU

01.03.2021 18:39 Ministři zahraničí Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Slovinska podporují projekt evropských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama