Vinen. Soud rozhodl o případu muže, který chtěl ukrást originál Magny charty

Britský soud dnes uznal vinným z poškození cizí věci a pokusu o krádež muže, který se pokusil v roce 2018 ukrást z katedrály v jihoanglickém Salisbury jeden ze čtyř existujících originálních exemplářů Velké listiny práv a svobod (Magna charta libertatum) z roku 1215. Informaci přinesla agentura Reuters. Magna charta je klíčovým dokumentem nejen britských dějin, ale i historie demokracie vůbec.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Sedmačtyřicetiletý Mark Royden podle obžaloby vstoupil v říjnu roku 2018 do katedrály, spustil požární poplach a pak k údivu všech přítomných návštěvníků třikrát udeřil kladivem do skleněné vitríny, v níž je dokument nevyčíslitelné hodnoty vystaven.

Sklo se mu však nepodařilo rozbít a tak se rozhodl utéct. Před katedrálou ho pak ještě s kladivem v ruce zastavili místní údržbáři a návštěvníci a předali ho policii.

Dokumentu se při incidentu nic nestalo. Royden podle obžaloby způsobil kladivem škodu v hodnotě 14.000 liber (téměř 420.000 korun). Pachatel ovšem popíral, že by do vitríny udeřil.

Listinu v roce 1215 podepsal pod nátlakem stavů anglický král Jan I. Bezzemek. Omezil tak moc panovníka ve prospěch šlechty a církve. Magna charta libertatum je dodnes považována za základ ostrovního právního systému a garantuje například právo na spravedlivý proces.

"Historický význam Magny charty při ustavení spravedlivé justice je nesmírný, což je tak trochu ironické vzhledem k tomu, že Mark Royden svůj zločin opakovaně popírá tváří v tvář jednoznačným důkazům," prohlásil státní zástupce. "Kdyby se mu podařilo ji sebrat, připravil by Royden zemi o kopii z roku 1215, která je považována za nejkrásnější," dodal.

Pachatel byl prozatím propuštěn na kauci, rozhodnutí o výši trestu tak může očekávat na svobodě. Původní kopie Magny charty je znovu k vidění v katedrále v Salisbury.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

J&J nedodá do Evropy slíbené vakcíny kvůli kontaminaci

16.06.2021 13:12 Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama