Virolog, který jako první vyvinul test na covid: Roušky nám zůstanou i příští rok

Německý virolog Christian Drosten se obává, že nás čeká nároční zima. Počty nakažených by mohlo snížit poctivé nošení roušek, které nám podle experta vydrží ještě příští rok.

Christian Drosten
doporučujeme

Virolog Christian Drosten se svým týmem vyvinul první diagnostický test na covid, který byl přijat WHO a je používán po celém světě. Nyní vyjádřil obavy z nadcházející zimy, která podle něj bude díky pandemii náročná.

V rozhovoru pro Deutsche Welle také uvedl, že roušek a dalších forem ochrany obličeje se v blízké době nezbavíme. Naopak očekává, že i příští rok bude rokem, kdy budeme roušky nosit nadále.

Vědci v průběhu pandemie už potvrdili, že nošení ochrany obličeje má význam a může snížit šíření nákazy formou nižší virové nálože, kterou lidé při kontaktu s nakaženým dostávají.

Roušky totiž podle nových studií primárně nechrání před infekcí, ale snižují podle vědců množství viru, jemuž jsme vystaveni. Existuje také hypotéza, že roušky, které už nosí miliardy lidí, mohou fungovat jako náhražka vakcíny, neboť mohou přispět k imunizaci, aniž by škodily.

Roušky jsou totiž schopny filtrovat kapénky obsahující virus a snižují jejich množství, které člověk vdechne. Kdyby se tato teorie potvrdila, pak by nošení roušek všemi občany mohlo přispívat ke zvýšení počtu bezpříznakových onemocnění.

"Roušky v podstatě filtrují infekční kapičky koronaviru přenášené vzduchem a redukují množství, které člověk může vdechnout. Snižují tak pravděpodobnost, že se infekce projeví symptomy. Je to tak trochu jako s očkovací látkou s malým množstvím viru, kdy sice infekci chytíme, ale ne v takové formě, aby vyvolala chorobu," uvádějí Monica Gandhiová a George Rutherford v článku publikovaném v New England Journal of Medicine.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko zavírá další města, v karanténě bude region Navarra. Tvrdé…

20.10.2020 17:06 Aktualizováno Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka…

Průzkum: Češi podporují spojení práva a fondů nejméně ze zemí EU

20.10.2020 16:42 Více než tři čtvrtiny obyvatel zemí Evropské unie podporují myšlenku, aby unijní instituce spojily…

Dezinformacím o covidu věří i učitelé, ukazuje znepokojivý průzkum ze…

20.10.2020 15:49 Téměř třetina učitelů na Slovensku věří, že očkování proti covidu je přípravou na čipování lidí.…

Pandemie covid: Evropa se může poučit v Itálii, na restrikce se tam reptá…

20.10.2020 15:30 Začátkem března upírala celá Evropa pohledy směrem k Itálii, kde se nezadržitelnou rychlostí šířil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama