Virolog: Onemocnět chřipkou a covidem najednou je nepravděpodobné. Roušky nám ale mohou zůstat

Ačkoliv hrozí, že se zdravotníci v zimních měsících budou potýkat s náporem pacientů trpících jak covidem, tak chřipkou, prodělat obě nemoci zároveň je prakticky nemožné a může se to stát pouze ve výjimečných případech. Tvrdí to německý virolog a ředitel virologického ústavu Fakultní nemocnice v Bonnu Hendrik Streeck s tím, že si na roušky možná budeme muset zvykat. Nevylučuje ani možnost, že se bude očkovat proti covidu každý rok.

Hendrik Streeck
doporučujeme

Virolog poskytl pro prestižní server Frankfurter Allgemeine Zeitung několik vyjádření a rozhovor se zaměřením na problematiku covidu-19. V něm říká, že onemocnět v jednu chvíli covidem i chřipkou není příliš pravděpodobné.

"Současná infekce chřipkou a jiným virem je velmi, velmi nepravděpodobná, protože imunitní systém je v okamžiku infekce tak ostražitý, že další infekce jiným virovým onemocněním je velmi vzácná," uvedl.

"Může se to stát ve výjimečných případech a existují i publikace, ve kterých je to popsáno. Ale pak je druhá infekce podřízená. Proto neexistují žádné dvojí příznaky ve skutečném smyslu," dodal lékař.

Koronavirus se podle něj už stal součástí našeho každodenního života. "Dokázali bychom ho zvládnout jen s těmi nejtvrdšími opatřeními. Ale pak postavíme umělé přehrady, zatímco v jiných zemích bude (epidemie, pozn. red.) pokračovat, a v určitém okamžiku u nás začne znovu," říká.

Obává se také toho, že covid vyvolává u mladých lidí většinou mírné příznaky, což může vyústit v situaci, kdy takoví lidé ani nepůjdou k lékaři, protože nechtějí do karantény. U nakažených jedinců s mírnými nebo žádnými příznaky přitom nelze vyloučit možnost dlouhodobých následků.

"Počítám však s tím, že lidé převezmou odpovědnost nejen za sebe, ale i za ostatní. Téměř každý z nás zná někoho staršího nebo někoho z rizikových skupin, pro které může být infekce nebezpečná. Takovou pandemii můžeme řešit pouze společně," dodal.

Expert, který se věnuje například výzkumu HIV, také tvrdí, že nikdo, žádný politik, virolog ani epidemiolog, nezná správný způsob řešení pandemie. Na druhou stranu je ale podle něj třeba využít této situace k tomu, aby se některé otázky projednávaly nad rámec koronaviru. 

Příkladem může být nošení ochrany obličeje, tedy roušek, respirátorů a dalších masek. "Maska určena pro každodenní použití by se mohla stát běžným oděvem, jako tomu je již dlouho v asijských zemích během chřipkové sezóny," navrhuje.

Varuje také před přílišným optimismem v případě vakcíny. Podle něj půjde jen těžko zastavit všechny infekce nového typu koronaviru najednou. Virus navíc mutuje, a není vyloučeno, že se proti němu bude muset očkovat každý rok, podobně jako v případě chřipky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimské země se bouří kvůli karikaturám Mohameda, lidé pálí Macronovy…

27.10.2020 12:36 V bangladéšské metropoli Dháce dnes demonstrovaly desítky tisíc lidí, kteří volali po bojkotu…

Sasko kvůli koronaviru uzavřelo chatky na Labské stezce, Němci se bojí do…

27.10.2020 12:32 Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci už nyní nelze přenocovat v chatkách na trase česko-saské…

Europol hledá nejnebezpečnější sexuální zločince, na internetu zveřejnil…

27.10.2020 12:06 Europol spustil kampaň s cílem vypátrat 18 nejnebezpečnějších sexuálních zločinců Evropy na útěku.…

Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců…

27.10.2020 11:53 Aktualizováno Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama