Virolog: Onemocnět chřipkou a covidem najednou je nepravděpodobné. Roušky nám ale mohou zůstat

Ačkoliv hrozí, že se zdravotníci v zimních měsících budou potýkat s náporem pacientů trpících jak covidem, tak chřipkou, prodělat obě nemoci zároveň je prakticky nemožné a může se to stát pouze ve výjimečných případech. Tvrdí to německý virolog a ředitel virologického ústavu Fakultní nemocnice v Bonnu Hendrik Streeck s tím, že si na roušky možná budeme muset zvykat. Nevylučuje ani možnost, že se bude očkovat proti covidu každý rok.

Virolog poskytl pro prestižní server Frankfurter Allgemeine Zeitung několik vyjádření a rozhovor se zaměřením na problematiku covidu-19. V něm říká, že onemocnět v jednu chvíli covidem i chřipkou není příliš pravděpodobné.

"Současná infekce chřipkou a jiným virem je velmi, velmi nepravděpodobná, protože imunitní systém je v okamžiku infekce tak ostražitý, že další infekce jiným virovým onemocněním je velmi vzácná," uvedl.

"Může se to stát ve výjimečných případech a existují i publikace, ve kterých je to popsáno. Ale pak je druhá infekce podřízená. Proto neexistují žádné dvojí příznaky ve skutečném smyslu," dodal lékař.

Koronavirus se podle něj už stal součástí našeho každodenního života. "Dokázali bychom ho zvládnout jen s těmi nejtvrdšími opatřeními. Ale pak postavíme umělé přehrady, zatímco v jiných zemích bude (epidemie, pozn. red.) pokračovat, a v určitém okamžiku u nás začne znovu," říká.

Obává se také toho, že covid vyvolává u mladých lidí většinou mírné příznaky, což může vyústit v situaci, kdy takoví lidé ani nepůjdou k lékaři, protože nechtějí do karantény. U nakažených jedinců s mírnými nebo žádnými příznaky přitom nelze vyloučit možnost dlouhodobých následků.

"Počítám však s tím, že lidé převezmou odpovědnost nejen za sebe, ale i za ostatní. Téměř každý z nás zná někoho staršího nebo někoho z rizikových skupin, pro které může být infekce nebezpečná. Takovou pandemii můžeme řešit pouze společně," dodal.

Expert, který se věnuje například výzkumu HIV, také tvrdí, že nikdo, žádný politik, virolog ani epidemiolog, nezná správný způsob řešení pandemie. Na druhou stranu je ale podle něj třeba využít této situace k tomu, aby se některé otázky projednávaly nad rámec koronaviru. 

Příkladem může být nošení ochrany obličeje, tedy roušek, respirátorů a dalších masek. "Maska určena pro každodenní použití by se mohla stát běžným oděvem, jako tomu je již dlouho v asijských zemích během chřipkové sezóny," navrhuje.

Varuje také před přílišným optimismem v případě vakcíny. Podle něj půjde jen těžko zastavit všechny infekce nového typu koronaviru najednou. Virus navíc mutuje, a není vyloučeno, že se proti němu bude muset očkovat každý rok, podobně jako v případě chřipky.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři Hendrik Streeck Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři propašovali na web ČTK smyšlenou zprávu o atentátu na Pellegriniho

Zpravodajský web České noviny, který provozuje tisková agentura ČTK, se v úterý stal terčem hackerského útoku. Na stránkách se objevily smyšlené texty o údajném atentátu na nově zvoleného slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Případem se zabývají příslušné úřady.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy