Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do Francie

Italský soud dnes rozhodl, že slavná kresba Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž může být zapůjčena do galerie Louvre v Paříži. Proti zapůjčení se postavila skupina Naše Itálie, která tvrdila, že dílo je příliš křehké a transportem by se poškodilo. Soud v Benátkách nejprve minulý týden vypůjčení obrazu zamítl, nyní byla ale zápůjčka povolena a kulturní spor se tak vyřešil, poznamenala agentura AP.

V Paříži se od příštího týdne uskuteční výstava u příležitosti 500 let od úmrtí italského renesančního umělce, vynálezce a vzdělance. Kresba dokonale proporčního muže s roztaženými rukama a nohama uvnitř čtverce a kruhu známá jako Vitruviánský muž je nyní uložena ve speciální místnosti v galerii v Benátkách a veřejnost má možnost ji spatřit jen velmi zřídka.

Leonardo da Vinci si narodil v Itálii v roce 1452 a zemřel v roce 1519 ve Francii, kde působil na dvoře krále Františka I.

Italská vláda se v roce 2017 zavázala, že u příležitosti 500. výročí Leonardovy smrti zapůjčí Louvru všechny jeho obrazy a ty nejdůležitější kresby, které vlastní italský stát. Výjimkou je nedokončený obraz Klanění tří králů, který se nachází ve florentské galerii Uffizi a nedá se transportovat. Výměnou má Louvre Itálii poskytnout všechny své obrazy dalšího renesančního umělce Raffaela Santiho, od jehož smrti uplyne 500 let v roce 2020.

Související

Leonardo da Vinci

Po světě chodí 14 potomků rodiny Leonarda da Vinciho

Několik desítek let trvající výzkum předpokládaných ostatků Leonarda da Vinciho ukázal, kolik aktuálně žijících lidí se může pyšnit tím, že jsou potomky rodiny renesančního génia a autora slavné Mony Lisy - celkem 14.
da Vinci, Leonardo

Čeští vědci pomocí umělé inteligence odhalili tajemství Leonarda da Vinci

Pomocí umělé inteligence (AI) dokážou vědci Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd České republiky (AV ČR) odhalovat spodní vrstvy maleb. Pomáhá to historikům umění určovat autory a autenticitu obrazů. Projekt, který dnes na konferenci AV ČR popsala Barbara Zitová z ústavu, vznikl v rámci Strategie AV21, která propojuje práci různých pracovišť akademie. Ústav pracoval například ve Florencii na obrazu Leonarda da Vinci.

Více souvisejících

Leonardo da Vinci Umění Itálie soudy Francie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy