Vláda kancléřky Merkelové čelí tlaku na povinné koronavirové testy

Německá vláda čelí stále silnějšímu tlaku, aby nařídila povinné koronavirové testy pro lidi, kteří přicestují z rizikových zemí. Šéf kancléřského úřadu Helge Braun, který je zároveň ve vládě ministrem bez portfeje, dnes podle agentury Reuters sdělil, že je nejdříve nutné prověřit, zda by takové opatření nebylo v rozporu s lidskými právy. Braun nicméně přislíbil brzké řešení.

Německá kancléřka Angela Merkelová
doporučujeme

Jedním z nejhlasitějších zastánců povinných testů na koronavirus je vlivný bavorský premiér Markus Söder, o němž se stále častěji v médiích spekuluje jako o možném budoucím kandidátovi na kancléře. Söder prohlásil, že bez povinných testů pro cestovatele a navrátilce z rizikových zemí by v Německu mohlo vzniknout vícero "miniischglů". Narážel tak na rakouské lyžařské středisko Ischgl, které bylo jedním z ohnisek, odkud se koronavirus po Evropě rozšířil.

Braun dnes řekl, že ho rostoucí počet případů nemoci covid-19 v Německu znepokojuje, ale že je nutné k možnému povinnému testování přistupovat trpělivě, protože je třeba nejdříve prověřit, zda by to neporušovalo lidská práva.

"Myslím ale, že řešení najdeme poměrně brzy," dodal Braun, který považuje za nutné nyní jednat, aby Německo koronavirovou krizi ještě před podzimem zvládlo. Söder mezitím již ohlásil, že Bavorsko je na nařízené testy připraveno a že jakmile Mnichov dostane od spolkové vlády právní podklad, povinné rozbory okamžitě spustí.

Ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí se prozatím minulý týden v pátek shodli na tom, že testy pro lidi z rizikových zemí bude poskytovat zdarma na dobrovolné bázi. Bavorsko navíc zřídilo testovací centra na třech silničních hraničních přechodech a také na nádražích v Mnichově a Norimberku.

V Německu, kde žije asi 83 milionů obyvatel, se dosud podle Institutu Roberta Kocha koronavirem nakazilo 205.600 lidí, z nichž 9118 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Nejpostiženější spolkovou zemí je Bavorsko, kde evidují přes 50.500 nakažených a více než 2600 obětí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má 509 nových případů koronaviru, infekce se rychle šíří v Belgii

03.08.2020 14:34 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Italové postavili v Janově náhradu za Morandiho most, zvládli to v…

02.08.2020 21:37 Stavitelům v italském Janově se podařilo v rekordním čase dokončit více než kilometr dlouhý…

Evropa i Česko si připomněly památku půl milionu obětí romského holokaustu

02.08.2020 21:15 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy…

Pták paralyzoval vlakové nádraží v Essenu

02.08.2020 17:55 Pták způsobil požár transformátoru a tím zastavil provoz na nádraží v západoněmeckém Essenu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama