Vojenská jednání USA a Polska nekrachují, tvrdí velvyslankyně. Ohradila se vůči zprávě Reuters

Za nepravdivý označila na twitteru velvyslankyně Spojených států v Polsku Georgette Mosbacherová zprávu agentury Reuters, podle které se americko-polský projekt Fort Trump rozpadá.

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Varšava v roce 2018 navrhla Washingtonu, že za trvalé rozmístění amerických vojáků v zemi pojmenuje budoucí základnu na počest prezidenta Donalda Trumpa jako Fort Trump (Pevnost Trump). Jednání podle Mosbacherové pokračují a plány na rozšíření americké vojenské přítomnosti v Polsku jsou ještě smělejší. Polský náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński předtím vyjednávání nazval "velmi komplikovaným procesem".

"Další nepravdivé zprávy! Jednání pokračují! Vize prezidenta Trumpa a (polského) prezidenta (Andrzeje) Dudy o zvýšené přítomnosti USA v Polsku budou ještě smělejší, než byly původní návrhy. Oznámení budou brzy následovat," napsala Mosbacherová na twitteru.

Tímto tweetem velvyslankyně reagovala na zprávu agentury Reuters z tohoto týdne. Reuters informoval, že projekt se rozpadá i kvůli sporům o financování či umístění posádek. Varšava se také podle Reuters zalekla toho, že do Polska by přišli američtí vojáci na úkor Německa.

Minulý týden totiž vysoce postavený americký představitel ohlásil, že se Trump rozhodl stáhnout 9500 z 34.000 amerických vojáků, kteří jsou v současnosti nasazených v Německu. Podle amerických představitelů by se část z těchto sil mohla přemístit do Polska. Německo je přitom polským sousedem, významným hospodářským partnerem a klíčovým spojencem v NATO, neboť je jedním z pilířů polské bezpečnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice…

05.07.2020 21:33 Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření…

Chorvatské volby skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

05.07.2020 19:41 lasování v dnešních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize…

Loď Ocean Viking smí vyložit 180 zachráněných migrantů na Sicílii

05.07.2020 17:44 Italské úřady povolily lodi Ocean Viking, aby v sicilském přístavu Porto Empedocle vyložila 180…

Ve Španělsku zavřeli kvůli viru další oblast

05.07.2020 16:25 Španělsko uzavřelo kvůli novým případům koronaviru po části Katalánska další oblast, tentokrát část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy