Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent, vyloučily před nadcházejícími volbami spolupráci se dvěma ze tří nynějších vládních stran, jakož i s extremisty.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Andrej Kiska, slovenský exprezident
doporučujeme

Učinily tak při dnešním přistoupení strany Za lidi exprezidenta Andreje Kisky k dřívější dohodě koalice Progresivní Slovensko (PS)/Spolu a Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) o tom, že nebudou na sebe vzájemně útočit. Kiska ale dříve neuspěl s iniciativou na vytvoření velké předvolební koalice.

Zmíněné tři formace chtějí po volbách, které se uskuteční na 29. února příštího roku, vystřídat u moci stávající koalici v čele s nejsilnější vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. K tomu by podle sondáží ale potřebovaly dohodu s dalšími třemi stranami, jež se vymezují vůči současné vládě.

"Jsem přesvědčen, že stejně jako v minulosti i nyní Slovensko zabere a dojde ke změně a že Slovensko vrátíme občanům," řekl Kiska po podpisu dohody s kolegy z PS/Spolu a KDH. Podle průzkumů nejpopulárnější z nich je s koalice PS/Spolu, která vyhrála na Slovensku květnové volby do Evropského parlamentu.

Kiska opět nastínil možnost vytvoření velké předvolební koalice jako protiváhy stávající vládě a krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Spojenectví by podle Kisky zabránilo riziku propadu hlasů těch stran, které se v sondážích pohybují kolem pětiprocentní hranice, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro zisk křesel ve sněmovně. Vytvoření velké koalice již dříve předáci několika stran odmítli. Kandidátní listiny do voleb musejí strany odevzdat nejpozději na začátku prosince.

Zatímco strany Za lidi a KDH se řadí ke konzervativním stranám, PS prosazuje liberální návrhy včetně zavedení institutu životních partnerství, a to i osob stejného pohlaví. Liberálními postoji se netají ani opoziční strana Svoboda a Solidarita, která rovněž projevila zájem o přistoupení ke zmíněné dohodě o neútočení.

Fico na rozhodnutí zmíněné trojice stran, které odmítly spolupráci se Směrem-SD, reagoval slovními výpady vůči jejich lídrům. Zvláště kritizoval Kisku, s nímž měl spory ještě jako předseda slovenské vlády. "To, co dnes předvedli představitelé některých opozičních stran, není nic jiného jako ochrana před sebedestrukcí," tvrdil Fico. Zároveň nepřímo nařkl Kisku z vazeb na již zesnulého podnikatele Ondreje Žembu, kterého média označila za šéfa slovenského podsvětí.

Kiska v reakci uvedl, že Fico tradičně využívá konspirační teorie. Připomněl například prezidentskou kampaň z roku 2014, kdy Fico označil Kisku scientologem. Kiska tehdy v rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu zvítězil. "Nyní (Fico) našel nějakého mafiána, kterého jsem v životě neviděl," uvedl Kiska.

Probíhající předvolební kampaň na Slovensku by mohla ovlivnit i případná dohoda LSNS s neúspěšným prezidentským kandidátem a soudcem nejvyššího soudu Štefanem Harabinem na vytvoření společné kandidátky. Harabin, který v prvním kole březnových prezidentských voleb skončil na třetím místě se ziskem přes 14 procent hlasů, ohlásil v říjnu vstup do politiky s vlastní stranou, šéfa LSNS Mariana Kotlebu ale pozval na společné jednání o spolupráci. LSNS dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější strany v zemi, popularita Harabinovy strany Vlast dosáhla tři procenta. Ve volbách bude s novou stranou kandidovat také bývalý premiér Vladimír Mečiar, který v politice v posledních letech nepůsobil. Mečiarova někdejší strana ĽS-HZDS v roce 2014 zanikla.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU se dál tříští? Summit o rozpočtu odhalil hluboké rozpory, upozorňuje…

22.02.2020 09:44 Mělo jít o velké evropské setkání a obnovu evropského projektu po brexitu, o novou mobilizaci a…

První Evropan podlehl nákaze Covid-19. Na severu Itálie se zavírají školy,…

22.02.2020 08:01 V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus.…

Úspěch Kotlebovců by mohl otřást demokracií na Slovensku, píše Spiegel

22.02.2020 07:31 Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících…

Nejrychleji rostoucí hrozba? Na islamismus zapomeňte, píše prestižní deník

22.02.2020 00:01 NÁZOR - Západní bezpečnostní složky donedávna zřejmě podceňovaly hrozbu bělošských rasistů a příliš…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama