Volby na Slovensku se blíží, Kiska navrhl vznik široké koalice proti vládní straně

Bývalý slovenský prezident a současný předseda nové strany Za lidi Andrej Kiska navrhl vytvořit velkou předvolební koalici s cílem porazit nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Jedna z možných stran nové koalice ale už dříve oznámila, že do voleb půjde samostatně. Zkušenost s vytvářením široké předvolební koalice Slovensko již má.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Kiska, slovenský exprezident
doporučujeme

"Možným scénářem je vytvoření velké koalice. Vyhnuli bychom se riziku, že by (některým) stranám hrozilo vypadnutí z parlamentu. Osobně udělám všechno pro to, abychom se spojovali a abychom k sobě nacházeli cestu," uvedl Andrej Kiska. Popularita Kiskovy strany roste, v poslední sondáži skončila s dvouciferným výsledkem na čtvrtém místě.

Podle průzkumů veřejného mínění by se pro získání většiny ve sněmovně muselo na spolupráci dohodnout patrně až šest opozičních či neparlamentních liberálních, křesťanských nebo centristických stran, jejichž někteří představitelé se navíc nevyhnuli vzájemným sporům. Pokud se parlamentní volby na Slovensku uskuteční v plánovaném termínu na konci února příštího roku, kandidátní listiny budou muset strany odevzdat už na přelomu listopadu a prosince.

Například dosud nejsilnější opoziční parlamentní strana Svoboda a solidarita, kterou po vnitrostranickém rozkolu opustilo několik poslanců, dříve oznámila, že půjde do voleb samostatně.

Kiska navrhl vytvoření široké koalice pod názvem Blok změny, když jeho strana odmítla předvolební spojenectví s koalicí stran Progresivní Slovensko/Spolu, jež na Slovensku vyhrála letošní evropské volby. Podle Kisky by taková koalice mohla ohrozit další strany, jejichž popularita se pohybuje kolem pětiprocentní hranice. Její zdolání ve volbách je podmínkou pro zisk křesel ve sněmovně.

Případné vytvoření širokého předvolební bloku by nebylo na Slovensku novinkou. Už v 90. letech se v zemi jako reakce na změnu volebního zákona sdružily některé opoziční strany do Slovenské demokratické koalice (SDK). Po volbách z roku 1998 SDK spolu s dalšími stranami vytvořila vládu, která vystřídala v úřadu kabinet premiéra Vladimíra Mečiara.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Německu kvůli uprchlíkům: Do akce povolali zásahovku

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Bizarní případ se odehrál v německém Berlíně. Policista spatřil v okně jednoho z migračních…

Slovenskem otřásla brutální vražda umučené učitelky. Ženy se bojí vycházet

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Slovensko šokovala brutální vražda, k níž došlo před několika dny v Bratislavě. Vrah mučil a…

Londýn se s USA neshodne. Izraelské osady na Západním břehu mu vadí

21.11.2019 20:05 Britská vláda dnes vyzvala Izrael, aby zastavil rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním…

Johnson má nakročeno k výhře ve volbách. I díky příslibu peněz na kampaň

21.11.2019 19:27 Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona suverénně opanovala žebříček hlášených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama