Volby podle poslanců vztahy Česka a Německa výrazně neovlivní

Česko-německé vztahy jsou velmi dobré, hlubší rány jim nezasadily ani uzavírky hranic související s pandemií nemoci covid-19 a ani po parlamentních volbách k žádnému zásadnímu obratu nedojde. Je o tom přesvědčena většina německých poslanců s vazbami na Českou republiku, které ČTK oslovila. Cestovní omezení kvůli karanténě chápou spíše jako bolestivou příhodu, která jen potvrdila vzájemnou sousedskou nepostradatelnost.

"Naším zájmem je, aby se taková situace již nikdy neopakovala a abychom byli na krizové situace lépe připraveni," říká Renata Altová, která ve Spolkovém sněmu vede parlamentní skupinu Slovensko-Česko-Maďarsko. Altová, která je poslankyní liberální FDP, pochází ze západoslovenské Skalice u hranic s Českem a před trvalým usazením v Německu působila v československých a slovenských diplomatických službách.

Původ v někdejším Československu má i Petr Bystroň, který do Německa přišel v září 1988 s rodiči jako politický uprchlík. "Omezení volného pohybu kvůli koronaviru samozřejmě znepříjemnila život lidem na obou stranách hranic. Ty nepříjemnosti vedly k určitým třenicím, ale ne ke zhoršení dlouhodobě stabilních vztahů," říká Bystroň z protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), který je jedním z místopředsedů parlamentní skupiny vedené Altovou.

Ani jejich sociálnědemokratická kolegyně Marianne Schiederová si nemyslí, že pandemie vztahy zhoršila. "Samozřejmě ale byly uzavírky hranic velmi bolestivé," říká. K tomu Altová poznamenává, že obzvláště mladá generace byla šokovaná, protože se poprvé setkala s ozbrojenými vojáky na dosud volně průchozích hranicích, "Říkali, že to ještě nikdy nezažili, že to slyšeli jen od svých rodičů," dodává Altová. "Doufám, že to je ponaučení pro všechny, kteří neustále pouštějí ke slovu nacionalismus a národní vymezování se," zdůrazňuje Schiederová.

Jako hořkou zkušenost, která se nesmí opakovat, hodnotí uzavírku hranic Wolfgang Wetzel, který je ve zmíněné parlamentní skupině místopředsedou za Zelené. Wetzel, který pochází ze saské části Krušných hor, zdůrazňuje, že z Berlína je to do Prahy ze všech evropských hlavních měst nejblíže. "Takže německo-české přátelství má pro Německo obzvláštní hodnotu a i pro mě osobně. Obě naše země se v uplynulých letech stále sbližovaly," říká. Podle Wetzela již nejde jen o hospodářskou provázanost, ale i o kulturní a sousedské propojení. "Mnoho lidí prožívá každý den a zcela prakticky německo-české přátelství, kdy dojíždí za prací," poznamenává.

Obě země nyní čekají parlamentní volby. Němci nové složení Spolkového sněmu vyberou 26. září, Češi pak budou hlasovat 8. a 9. října. Podle Bystroně o nové podobě vztahů rozhodnou především ty české volby. "Zahraničněpolitická linka německé politiky zůstane stejná, ať vyhraje (sociální demokracie) SPD či (konzervativní) CDU - stále silnější odbourávání státní suverenity a přenos kompetencí do Bruselu jsou konstantou u obou stran, stejně jako podpora další migrace do Evropy z Afriky a zemí Blízkého východu. Pokud se k moci dostanou v Čechách Piráti, otevřou těmto tendencím vrata dokořán i v ČR," říká.

Altová ani Schiederová žádné možné zhoršení vazeb mezi Prahou a Berlínem neočekávají. "Jsem si jistá, že všem demokratickým silám v Německu leží na srdci dobré sousedské vztahy," je přesvědčená Schiederová. "A pro spolkového kancléře Olafa Scholze by to platilo obzvláště," dodává o kancléřském kandidátovi sociální demokracie.

O blízkosti česko-německých vztahů na konci srpna před návštěvou Prahy hovořil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten o nadcházejících volbách řekl, že základ vzájemných vztahů je natolik pevný, že se stal zcela nezávislým na jakékoli politické a vládní konstelaci.

Vzájemné vztahy zůstanou na dobré úrovni i podle Altové, která ale vidí další možnosti pro rozvoj spolupráce, a to na úrovni celé Evropské unie. Jako příklad uvedla samostatné energetické a zásobovací cesty, ke kterým se Německo budováním plynovodu Nord Stream 2 či energetickou transformací včetně odchodu od jaderné energie uchýlilo. "I v této oblasti potřebujeme evropskou spolupráci a určit si společné cíle," říká. Svou hlavní úlohu poslankyně vidí v tom, že chce ukazovat vizi Evropské unie s pevným jádrem v podobně Německa, Francie, Česka, Rakouska a dalších států ve středu evropského bloku.

Nový impulz chtějí česko-německým vztahům dodat bavorský europoslanec Christian Doleschal a poslanec bavorského sněmu Gerhard Hopp. "Po smlouvě Německa a Československa o dobrém sousedství z roku 1992 a německo-české deklaraci z roku 1997 by mohl vzniknout nový dokument, který by dohody obnovil a který by rozdmýchal novou dynamiku," uvedl Doleschal v rozhovoru s ČTK. Novou dynamiku vztahů Doleschal pozoruje v Bavorsku díky ministryni pro Evropu Melanii Hummelové.

Doleschal s Hoppem se sami zaměřili na posílení vztahů bavorsko-českého pohraničí, pro jejich rozvoj vypracovali dvanáctibodový program, kterému dali motto Nový začátek pro srdce Evropy. "Obratu ve vztazích lze dosáhnout jen společně. Našim českým sousedům nechceme rozhodně nic vnucovat," řekl.

O tom, že vztahy nelze vynucovat, hovoří i poslanci Spolkového sněmu, když zmiňují Steinmeierovu návštěvu krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze. Zde prezident jako první hlava německého státu uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. "Bylo to dobré a důležité gesto. Učinil ho jistě bez očekávání nějakého protiplnění," říká Schiederová. Také Altová uvádí, že Německo žádné podobně silné gesto na oplátku nečeká. "Bylo to velké gesto k České republice, aby obyvatelé ČR viděli, že se Německo snaží vyrovnat s historií," říká.

Wetzel poznamenává, že jeho osobně více než státní akty dojímají aktivity občanských spolků nebo neziskových organizací, které se věnují reflexi společných dějin. Za příklad označil poutě smíření jako vzpomínky na osud vysídlených německých obyvatel Brna nebo činnost spolku Antikomplex, který společně s českou a německou mládeží pátral po zmizelých vesnicích v českém Krušnohoří. "Jedině usmířením se k sobě více přiblížíme, posílíme naši evropskou demokracii a zabráníme tomu, aby se něco podobného opakovalo," dodává.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.
Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

Více souvisejících

Německo Volby Volby v Německu

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Do Brna se na MotoGP sjely tisíce aut

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1

Policie České republiky dnes odpoledne na svém oficiálním účtu na síti X (dříve Twitter) varovala řidiče před velmi hustým provozem na dálnici D1 a v jejím širším okolí. Situaci podle policejního vyjádření komplikuje nejen čas letních dovolených, ale především příliv fanoušků odjíždějících po skončení závodního víkendu.

před 1 hodinou

Shein, ilustrační fotografie

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein

Evropská unie plánuje výrazně zpřísnit kontrolu a regulaci čínských e-shopů Temu a Shein. Podle eurokomisaře pro spravedlnost Michaela McGratha ohrožují tyto platformy bezpečnost spotřebitelů i poctivé evropské podnikatele. A jeho postoj je jasný: „Jsem odhodlaný zasáhnout.“

před 3 hodinami

Homs, kdysi chlouba Sýrie, dnes jen trosky a ruiny

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA

Smrtící násilí, které se během posledního týdne rozhořelo na jihu Sýrie, si podle syrské exilové organizace SOHR (Syrská observatoř pro lidská práva) vyžádalo už více než 1 000 obětí. Krvavý konflikt mezi Druzskými milicemi, sunnitskými beduíny, vládními silami a ozbrojenými kmeny byl navíc zkomplikován izraelskými nálety a obviněními z válečných zločinů, včetně hromadných poprav civilistů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Anna Nětrebková, ruská operní pěvkyně, autor: Manfred Werner

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia

Více než tři roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává kulturní sféra v Evropě intenzivně sledovaným prostorem – a pro mnohé i bitevním polem. Umělci spjatí s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina byli dosud v evropských kulturních institucích vesměs vytlačováni do pozadí. Tato nepsaná dohoda se však letos v létě začíná drolit. Některé z nejprestižnějších evropských scén dávají prostor právě těm ruským umělcům, kteří mají vazby na Kreml.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá

Ve středu se prezident Donald Trump znovu ukázal v celé své kontroverzní podobě – a potvrdil tak, proč na jednu stranu rozděluje Ameriku, a na druhou si stále drží pevné jádro věrných podporovatelů. Jeho den byl plný provokativních prohlášení, osobních útoků a výpadů vůči institucím, přičemž jen málo z toho mělo přímou spojitost s každodenními problémy běžných Američanů.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Palestina

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil

Podle experta Michaela Barrona by oficiální uznání Palestiny jako státu jednoznačně potvrdilo právo Palestinské samosprávy (PA) na těžbu zemního plynu z ložiska Gaza Marine. Tato naleziště, která by podle něj mohla generovat až 4 miliardy dolarů v příjmech při současných cenách, by mohla Palestincům přinést roční výnos až 100 milionů dolarů po dobu 15 let – a tím snížit jejich závislost na zahraniční pomoci.

před 11 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod rostoucí vlnou kritiky poté, co policie provedla razie v domě prominentního protikorupčního aktivisty Vitalije Šabunina. Tento krok znepokojuje nejen domácí opozici, ale i mezinárodní partnery Kyjeva, kteří varují, že země může opět sklouznout k autoritářskému způsobu vládnutí. Uvedl to prestižní server Financial Times s tím, že nejen Zelenskyj, ale i další vrcholní představitelé Ukrajiny čelí obviněním z autoritářských praktik.

včera

Ilustrační foto

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie

Evropské zdravotnické nevládní organizace čelí vážné krizi. Po rozhodnutí Evropské komise nezveřejnit výzvu k podávání žádostí o provozní granty pro letošní rok se desítky z nich ocitly bez klíčového financování. Některé už byly nuceny propustit zaměstnance, jiné zavírají kanceláře nebo zcela opouštějí Brusel. Situace vyvolává nejen obavy o přežití těchto organizací, ale i o dlouhodobé důsledky pro veřejné zdraví a demokratické fungování EU.

včera

včera

Policie USA

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí utrpělo zranění, když v sobotu brzy ráno vjel neznámý vůz do davu čekajícího před nočním klubem v losangeleské čtvrti East Hollywood. Podle místních hasičů se incident odehrál před hudebním podnikem The Vermont Hollywood.

včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu politickému tlaku poté, co jeho vládu opustila ultraortodoxní strana Šas kvůli neschválení zákona, který by osvobodil studenty náboženských škol od vojenské služby. Tento krok následoval po odstoupení šesti poslanců z partnerské strany Sjednocený judaismus Tóry. Vládní koalice tím ztratila většinu v parlamentu, což výrazně ztěžuje její fungování.

včera

Donald Trump

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti

Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.

včera

AC Sparta Praha

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA

Krátce před zahájením nové sezóny tuzemské fotbalové Chance ligy se v nejednom týmu této soutěže stala nejedna změna a pražská Sparta v tomto ohledu není výjimkou. Pražané například oznámily, že do nové sezóny nastoupí s novým kapitánem, přičemž tak kapitánskou pásku od Filipa Panáka převzal Lukáš Haraslín. Součástí týmu pak už není obránce Tomáš Wiesner, jenž odešel do zámořské MLS, kde bude nově oblékat dres Houstonu. A nemusí zůstat jen u tohoto odchodu.

včera

Ilustrační foto

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce

Jeho ostrý zákrok z letošního dubna v rámci pohárovém zápasu s Olomoucí, po kterému olomouckému útočníkovi Janu Klimentovi ukončil předčasně sezónu, v níž měl fazónu a měl namířeno za angažmá do pražské Slavie, z kterého nakonec sešlo, byl na jaře tématem nejedné debaty. Nebylo divu, že za takový zákrok vyfasoval od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) jeden z největších trestů v lize – stopku na deset zápasů. Nyní mu jich zbývá odpykat ještě pět a to proto, že neuspěl v těchto dnech s žádostí o podmínečné prominutí zbytku trestu.

včera

Patrik Schick

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán

Přestože to podle vyjádření trenéra Erika ten Haga vypadalo, že jsou dveře pro případný odchod českého útočníka Patrika Schicka zavřené, jelikož s jeho službami v Leverkusenu nadále počítá, ještě přeci jenom rozvířil spekulace zájmem o jeho osobu italský AC Milán. Ten totiž stále hledá náhradu do útoku za Tammyho Abrahama a Luky Joviče.

včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří

Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.

Zdroj: David Holub

Další zprávy