Volby v Braniborsku vyhrála SPD, slavit ale nemůže. Výrazně posílala AfD, rána pro CDU

Zemské volby v Braniborsku podle předběžných výsledků vyhrála sociální demokracie (SPD), která se ziskem 26,2 procenta hlasů porazila protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD) s 23,5 procenta. Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové jsou s 15,6 procenta třetí. Dosavadní koalice SPD a Levice v zemském sněmu ztratí většinu.

Německá vlajka
doporučujeme

Do parlamentu východoněmecké spolkové země, kde žije asi 2,5 milionu lidí, směrují také posílení Zelení s 10,8 procenta, oslabená Levice s 10,7 procenta a poprvé i konzervativní Svobodní voliči (FW) s pěti procenty.

I přes vítězství, k němuž se dopracovala především dobrým závěrem volební kampaně, je dnešní výsledek pro SPD nejhorším v Braniborsku od znovusjednocení Německa v roce 1990. Totéž platí i pro CDU. Dosavadním minimem pro SPD zde bylo 31,9 procenta a pro CDU 18,7 procenta.

Řada voličů dala podle názoru politologů svým hlasováním najevo, že nejsou zcela spokojeni s vývojem po pádu komunistické Německé demokratické republiky (NDR), za který podle nich právě CDU a SPD nesou největší zodpovědnost. Alespoň jedna z těchto stran vždy za posledních 29 let vládla na celoněmecké úrovni, Braniborsko po celou tuto dobu vedl premiér z řad SPD.

Mezi ostatními stranami vynikají především výsledky AfD a Zelených. Protestní strana, která dokázala přetáhnout voliče všem ostatním uskupením, si proti volbám před pěti lety polepšila o více než 11 procentních bodů, Zelení o 4,6 bodu. Pro obě strany jde o nejlepší výsledek v Braniborsku, pro Zelené dokonce v jakýchkoliv zemských volbách v pěti východoněmeckých spolkových zemích. Opačným směrem šla podpora Levice, která ztratila téměř osm procentních bodů.

V zemském sněmu, který bude mít celkem 88 křesel, získá SPD 25 mandátů, AfD 23, CDU 15, Zelení a Levice 10 a FW pět. Znamená to, že současná vláda SPD a Levice přijde o svou většinu. Novou koalici by mohli vytvořit SPD, Levice a Zelení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 17:02 Aktualizováno Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Napětí mezi Tureckem a Řeckem narůstá, Atény chtějí mimořádné jednání šéfů…

11.08.2020 16:36 Obnovení tureckého průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří dnes opět vyostřilo…

Maas pohrozil Rusku kvůli loňské vraždě Čečence v Berlíně

11.08.2020 15:31 Pokud německý soud zjistí, že Rusko nařídilo loňskou vraždu Čečence Zelimchana Changošviliho v…

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 13:45 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama