Volby v Británii: Konzervativci mají šanci na výrazné zisky, ukazuje průzkum

Kdyby se britské parlamentní volby konaly dnes, vládní konzervativci by v Dolní sněmovně získali 359 křesel a tedy pohodlnou hlasovací většinu. Uvádí to analytická společnost YouGov, která ve středu večer zveřejnila výsledky sofistikovaného modelu zkoumajícího rozložení sil v jednotlivých volebních obvodech.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

Stejná metoda byla poprvé použita při minulých volbách v roce 2017 a tehdy správně předpověděla patovou situaci v dolní komoře parlamentu deset dní před hlasováním. Nyní zbývají do voleb dva týdny.

Labouristé by nyní získali 211 mandátů. To by pro ně znamenalo oproti minulým volbám ztrátu 51 křesel a druhou nejtěžší porážku od konce druhé světové války, píše britský tisk. Pro Konzervativní stranu by naopak 359 mandátů znamenalo ve srovnání s rokem 2017 posílení o 42 křesel a nejlepší výsledek od roku 1987.

Do 650členné Dolní sněmovny jsou poslanci voleni jednokolovým systémem v jednotlivých obvodech. Odhad YouGov pro 632 anglických, velšských a skotských obvodů se opírá o více než 100.000 rozhovorů s voliči provedených v uplynulých sedmi dnech. Skotským nacionalistům přisuzuje 43 mandátů (před dvěma lety 35) a Liberálním demokratům 13, tedy o jeden víc než v roce 2017. Strana pro brexit by zůstala bez parlamentního zastoupení.

V předčasných volbách budou Britové hlasovat v prosinci. Skotští nacionalisté by získali 43 mandátů (před dvěma lety 35) a Liberální demokraté 13, tedy o jeden víc než v roce 2017. Strana pro Brexit by zůstala bez parlamentního zastoupení.

Deník The Times nicméně upozorňuje, že ve třech desítkách obvodů by podle propočtů YouGov konzervativci aktuálně zvítězili rozdílem menším než pět procentních bodů. Autoři výzkumu podotýkají, že pokud se momentálně zhruba 12procentní náskok vládní strany v průzkumech ztenčí na méně než sedm procentních bodů, mohla by premiérovi Borisi Johnsonovi parlamentní většina uniknout. Právě sedmibodové vedení konzervativců před labouristy přitom ukazují dva z posledních čtyř průzkumů preferencí.

O novém složení parlamentu budou Britové rozhodovat 12. prosince. Volby byly vypsány po novém odkladu britského odchodu z Evropské unie a premiér Johnson slibuje v případě úspěchu brexit na konci ledna na základě upravených podmínek dojednaných v říjnu. Labouristé jeho plán odmítají a chtějí vyjednat lepší "rozvodovou dohodu". O té by pak podle jejich představy měli Britové hlasovat v novém referendu půl roku po volbách.

BBC dnes informuje, že hlavní opoziční strana chce pro poslední dva týdny kampaně změnit strategii ve snaze stáhnout ztrátu na konzervativce. Týká se to hlavně regionů, kde většina voličů podpořila odchod Británie z EU. Labouristé podle informací BBC podcenili ochotu zastánců brexitu přebíhat na stranu premiéra Johnsona.

"Dosavadní strategií Labouristické strany bylo - zčásti - zdůrazňovat, že tyto volby nejsou jen o brexitu, a přesouvat pozornost voličů k jiným otázkám... V následujících dvou týdnech, žijete-li v oblasti podporující brexit, pravděpodobně uvidíte velmi odlišně laděnou kampaň," uvádí BBC.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama