Odhady: SPD vyhrála volby v Hamburku, AfD hrozí odchod z parlamentu

Dnešní zemské volby v severoněmeckém Hamburku podle odhadů vyhráli sociální demokraté (SPD). Výrazně posílili Zelení, kteří obsadili druhou příčku. Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové naopak ztratili. Obsadili tak až třetí místo a zaznamenali nejhorší výsledek v zemských volbách za téměř 70 let. Pohoršila si rovněž protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), které hrozí odchod z hamburského parlamentu, píše agentura DPA.

Ilustrační foto
doporučujeme

Druhému největšímu německému městu vládne posledních pět let koaliční vláda SPD a Zelených, která by si po dnešních volbách měla v regionálním parlamentu jasně udržet většinu. SPD podle odhadů veřejnoprávní televize získala 37,6 až 37,8 procenta hlasů, což představuje zhoršení ze 45,6 procenta v roce 2015. Podpora Zelených se naopak téměř zdvojnásobila na 25,4 procenta.

CDU podle odhadů získala 11,3 až 11,4 procenta hlasů ve srovnání s 15,9 procenta v roce 2015. Protiimigrační AfD podle odhadů obdržela 4,7 procenta, což by znamenalo, že již nebude zastoupena v regionálním parlamentu, píše spiegel.de.

V čele hamburské koalice SPD a Zelených stojí čtyřiapadesátiletý primátor Peter Tschentscher (SPD). Ten po zveřejnění odhadů uvedl, že SPD zůstává v Hamburku rozhodující silou. "Jaký to krásný večer," prohlásil. Ke spokojenosti měl naopak daleko generální tajemník CDU Paul Ziemiak. "Je to hořký den pro německou CDU," uvedl.

Hamburské hlasování se konalo v době dramatického vývoje na německé politické scéně, do něhož spadá oznámený odchod šéfky CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové i krize v Durynsku, kde byl tento měsíc zvolen první zemský ministerský předseda také hlasy AfD, což v zemi vyvolalo bouři nevole. Podle Ziemiaka události v Durynsku přispěly k dnešnímu neúspěchu CDU v hamburských volbách.

Hlasování se ve městě s 1,84 milionu obyvatel konalo jen pár dnů po masakru, při němž 43letý Němec v Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem motivován podle všeho pravicovým extremismem zastřelil devět osob s migračními kořeny. Důsledky této tragédie nepřímo dopadly i na město na Labi, v němž politické strany v posledních dnech zrušily řadu předvolebních vystoupení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté zadrželi 12 podezřelých z pašování migrantů do Británie

30.09.2020 18:24 Francouzská, britská a nizozemská policie zadržely tento týden při společné operaci dvanáct lidí,…

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

30.09.2020 17:32 Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 17:07 Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Na Slovensku bude od čtvrtka nouzový stav, hromadné akce se úplně neomezí

30.09.2020 17:00 Aktualizováno Na Slovensku bude od čtvrtka kvůli šíření koronaviru platit nouzový stav, prozatím byl vyhlášen na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama