Volby v Polsku: Prezidentem zůstane Duda, opozice zvažuje soud

Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to výsledky z 99,98 procenta volebních místností, o kterých dnes informovala státní volební komise. Poražený z nedělního druhého kola voleb, varšavský primátor Rafal Trzaskowski z opoziční proevropské Občanské platformy (PO), vítězi voleb pogratuloval.

Andrzej Duda
doporučujeme

Duda podle zveřejněných údajů získal 51,12 procenta hlasů. Dudova protikandidáta Trzaskowského podpořilo 48,88 procenta voličů. Chybí ještě údaje z několika obvodů, což podle předsedy státní volební komise výrazně neovlivní výsledek, napsal list Gazeta Wyborcza na svém webu. Účast činila 68,03 procenta.

"Gratuluji Andrzejovi Dudovi k vítězství. Kéž by toto volební období bylo skutečně jiné (než předchozí)," uvedl Trzaskowski podle televize TVN 24. Poděkoval také téměř deseti milionům voličů, kteří pro něj hlasovali, a slovy jedné populární písně vyjádřil naději, že "ještě bude velmi pěkně".

Dudovo vítězství znamená potvrzení mocenských pozic vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), která v Polsku v posledních letech obsadila většinu klíčových pozic veřejného života.

"Před námi jsou tři roky bez voleb. To je dobrý čas na to, abychom zavedli reformy, které jsou ještě plánované, abychom dokončili programy, s nimiž jsme už začali," řekla v polském rozhlase europoslankyně za PiS a bývalá premiérka Beata Szydlová. Strana ovládá klíčové pozice ve státních firmách, kontroluje veřejnoprávní média. Její vláda si získala popularitu díky štědrým sociálním programům, prosadila ale i sporné reformy například v justici. Kvůli nim se podle domácích i zahraničních kritiků, včetně Evropské komise, soudnictví dostalo pod vliv politiků.

Duda, který vystupuje jako horlivý obránce konzervativních hodnot, jako je rodina v jejím tradičním pojetí, v předvolební kampani útočil na stoupence hnutí za posílení práv sexuálních menšin. V minulosti byl členem PiS, krátce po svém prvním zvolení prezidentem v roce 2015 se ale členství ve straně vzdal.

"Pokud se někdo cítil uražen mými činy nebo mými slovy, nejen během kampaně, ale v posledních pěti letech, přijměte prosím mé omluvy," řekl Duda na povolebním mítinku.

"Bez ohledu na to, v co věříme, jakou barvu kůže máme, jaké máme názory, jakého kandidáta volíme nebo koho milujeme, jsme si všichni rovni a zasloužíme si úctu. Nikdo si nezaslouží být předmětem nenávisti," prohlásila prezidentova dcera Kinga na téže akci.

Zástupci opoziční Občanské platformy uvedli, že shromažďují informace o problémech, které hlasování provázely. "To byly více než organizační zmatky, vypadalo to, jako by se někdo úmyslně snažil snížit počet hlasů odevzdaných v zahraničí," tvrdí Tomas Siemoniak z PO.

Voliči si stěžovali, že nedostali včas hlasovací lístky. Před polským konzulátem v chorvatském Splitu museli zájemci o volby podle polských médií čekat ve frontě až šest hodin.

Podle analytiků vzhledem k těsnému výsledku se obě strany mohou obrátit na nejvyšší soud, informuje Reuters. "Při tak nevelkém rozdílu je důležitý každý tisíc hlasů," řekl Siemoniak.

Hlasovat přišlo přes 68 procent voličů; více přilákal jen souboj Lecha Walesy a Aleksandra Kwaśniewského v roce 1995. Nynější prezidentské volby, jejichž první kolo se konalo před dvěma týdny, byly prvními, kdy všichni mohli hlasovat korespondenčně, kvůli pandemii nemoci covid-19.

Gazeta Wyborzca napsala, že více než polovinu Dudových voličů tvořili lidé po padesátce, třetinu hlasů dostal od lidí se základním vzděláním. V druhém kole prezident našel přibližně polovinu svých stoupenců na venkově. Trzaskowski vyhrál v devíti vojvodstvích, Duda v sedmi, rozložených hlavně na východě země. Dudova vítězství však byla podle serveru Onet s větší převahou. Oproti volbách v roce 2015 získal prezident podle listu Rzeczpospolita o 1,78 milionu hlasů víc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus oživil v Itálii tradici vinných okének, existovala už za…

09.08.2020 18:00 Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku…

Jde o budoucnost Libanonu, řekl Macron na dárcovské konferenci

09.08.2020 15:58 Světové mocnosti mají povinnost podpořit Libanonce po mohutném výbuchu, který tento týden…

Řecký ostrov Euboia postihly bleskové záplavy, pět mrtvých

09.08.2020 14:54 Přívalové deště a bouřky provázené bleskovými záplavami si na řeckém ostrově Euboia tento víkend…

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama