Volby v Polsku: Prezidentem zůstane Duda, opozice zvažuje soud

Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to výsledky z 99,98 procenta volebních místností, o kterých dnes informovala státní volební komise. Poražený z nedělního druhého kola voleb, varšavský primátor Rafal Trzaskowski z opoziční proevropské Občanské platformy (PO), vítězi voleb pogratuloval.

Andrzej Duda
doporučujeme

Duda podle zveřejněných údajů získal 51,12 procenta hlasů. Dudova protikandidáta Trzaskowského podpořilo 48,88 procenta voličů. Chybí ještě údaje z několika obvodů, což podle předsedy státní volební komise výrazně neovlivní výsledek, napsal list Gazeta Wyborcza na svém webu. Účast činila 68,03 procenta.

"Gratuluji Andrzejovi Dudovi k vítězství. Kéž by toto volební období bylo skutečně jiné (než předchozí)," uvedl Trzaskowski podle televize TVN 24. Poděkoval také téměř deseti milionům voličů, kteří pro něj hlasovali, a slovy jedné populární písně vyjádřil naději, že "ještě bude velmi pěkně".

Dudovo vítězství znamená potvrzení mocenských pozic vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), která v Polsku v posledních letech obsadila většinu klíčových pozic veřejného života.

"Před námi jsou tři roky bez voleb. To je dobrý čas na to, abychom zavedli reformy, které jsou ještě plánované, abychom dokončili programy, s nimiž jsme už začali," řekla v polském rozhlase europoslankyně za PiS a bývalá premiérka Beata Szydlová. Strana ovládá klíčové pozice ve státních firmách, kontroluje veřejnoprávní média. Její vláda si získala popularitu díky štědrým sociálním programům, prosadila ale i sporné reformy například v justici. Kvůli nim se podle domácích i zahraničních kritiků, včetně Evropské komise, soudnictví dostalo pod vliv politiků.

Duda, který vystupuje jako horlivý obránce konzervativních hodnot, jako je rodina v jejím tradičním pojetí, v předvolební kampani útočil na stoupence hnutí za posílení práv sexuálních menšin. V minulosti byl členem PiS, krátce po svém prvním zvolení prezidentem v roce 2015 se ale členství ve straně vzdal.

"Pokud se někdo cítil uražen mými činy nebo mými slovy, nejen během kampaně, ale v posledních pěti letech, přijměte prosím mé omluvy," řekl Duda na povolebním mítinku.

"Bez ohledu na to, v co věříme, jakou barvu kůže máme, jaké máme názory, jakého kandidáta volíme nebo koho milujeme, jsme si všichni rovni a zasloužíme si úctu. Nikdo si nezaslouží být předmětem nenávisti," prohlásila prezidentova dcera Kinga na téže akci.

Zástupci opoziční Občanské platformy uvedli, že shromažďují informace o problémech, které hlasování provázely. "To byly více než organizační zmatky, vypadalo to, jako by se někdo úmyslně snažil snížit počet hlasů odevzdaných v zahraničí," tvrdí Tomas Siemoniak z PO.

Voliči si stěžovali, že nedostali včas hlasovací lístky. Před polským konzulátem v chorvatském Splitu museli zájemci o volby podle polských médií čekat ve frontě až šest hodin.

Podle analytiků vzhledem k těsnému výsledku se obě strany mohou obrátit na nejvyšší soud, informuje Reuters. "Při tak nevelkém rozdílu je důležitý každý tisíc hlasů," řekl Siemoniak.

Hlasovat přišlo přes 68 procent voličů; více přilákal jen souboj Lecha Walesy a Aleksandra Kwaśniewského v roce 1995. Nynější prezidentské volby, jejichž první kolo se konalo před dvěma týdny, byly prvními, kdy všichni mohli hlasovat korespondenčně, kvůli pandemii nemoci covid-19.

Gazeta Wyborzca napsala, že více než polovinu Dudových voličů tvořili lidé po padesátce, třetinu hlasů dostal od lidí se základním vzděláním. V druhém kole prezident našel přibližně polovinu svých stoupenců na venkově. Trzaskowski vyhrál v devíti vojvodstvích, Duda v sedmi, rozložených hlavně na východě země. Dudova vítězství však byla podle serveru Onet s větší převahou. Oproti volbách v roce 2015 získal prezident podle listu Rzeczpospolita o 1,78 milionu hlasů víc.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Laboratoře na Slovensku hlásí nejvíce nakažených od 12. ledna

24.02.2021 17:33 Aktualizováno Laboratorní testy na pětimilionovém Slovensku za úterý potvrdily 3547 nových případů nákazy…

Čechy čeká v Polsku bez testu či oočkování povinná karanténa

24.02.2021 17:13 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud…

Francouzskou vládu znepokojuje epidemická situace v deseti oblastech

24.02.2021 15:50 Epidemická situace v souvislosti s koronavirovou nákazou je "znepokojivá" v přibližně deseti…

V Belgii stane před soudem 14 údajných kompliců útočníků z Paříže

24.02.2021 14:45 Čtrnáct lidí podezřelých z napomáhání autorům teroristických útoků v Paříži z roku 2015 stane před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama