Volby ve Španělsku vyhráli podle odhadů socialisté

Podle prvních odhadů z průzkumů mezi voliči zvítězila v dnešních parlamentních volbách ve Španělsku podle očekávání vládní socialistická strana, které ale oproti posledním volbách v dubnu ztratila několik křesel v dolní komoře. Více hlasů podle sondáže získal pravicový blok tří větších stran, ani on ale nebude mít většinu 176 křesel ve 350členném Kongresu poslanců.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Katalánsko, Barcelona /Španělsko/
doporučujeme

Sondáž společnosti GAD3 i deníku La Razón zatím potvrzuje předpoklady výrazného posílení pravice, včetně krajně pravicové strany Vox, která se asi stane třetí nejsilnější stranou.

GAD3 předpovídá vítězným socialistům 114 až 119 křesel, zatímco dosud jich měli 123, a Lidová strana (PP) by mohla obsadit 85 až 90 poslaneckých mandátů, zatímco dosud jich měli 66. Vox může více než zdvojnásobit počet křesel z nynějších 24 na 56 až 59 mandátů.

Velkou ztrátu podle očekávání utrpěla zřejmě středopravá strana Ciudadanos, která se propadla z 57 křesel až na 14 či 15. Druhá nejsilnější levicová aliance Unidas Podemos také nejspíš ztratila, a to ze 42 na 30 až 34 mandátů.

Pravicový blok PP, Vox a Ciudadanos tak bude mít podle prvních odhadů mezi 155 až 164 poslanci a socialisté s Unidas Podemos mezi 147 až 156. Oba bloky tedy budou muset hledat podporu u menších regionálních stran.

Na opakování voleb tak zdá se prodělal úřadující premiér Pedro Sánchez, který se po dubnových volbách nedokázal domluvit s další stranou na podpoře pro důvěru v dolní komoře. Nyní bude záležet na králi Felipem VI., který po schůzkách s lídry parlamentních stran rozhodne, koho navrhne na premiéra. Ten pak musí získat důvěru v parlamentu.

První odhady rovněž ukazují, že se příliš nezmění postavení katalánských separatistických stran v dolní komoře španělského parlamentu. Nejvíce křesel z nich získá nejspíš opět Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž lídr Oriol Junqueras je už dva roky ve vězení za neústavní referendum o nezávislost a minulý měsíc dostal trest 13 let.

Nově se ale do španělského parlamentu zřejmě dostane radikálně levicová katalánská strana separatistů nazvaná Kandidátka lidové jednoty (CUP), která by mohla získat tři až čtyři poslance.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama