Volební průzkum: Macron by porazil Le Penovou, ale ne tak výrazně

Pokud by se nyní ve Francii konaly prezidentské volby, ovládli by jejich první kolo současný prezident Emmanuel Macron a krajně pravicová politička a předsedkyně Národního sdružení (RN) Marine Le Penová, kteří by oba získali okolo 28 procent hlasů.

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Macron by porazil Le Penovou ve druhém kole, jeho vítězství by však nebylo tak výrazné jako v minulých volbách, tvrdí závěry průzkumu provedeného institutem Ifop a společností Fiducial, o kterém dnes píše mimo jiné list Le Figaro.

Stejně jako v minulých volbách by Macron porazil Le Penovou ve druhém kole. Pro současného prezidenta by hlasovalo 55 procent voličů, zatímco lídryně Národního sdružení (RN) by si připsala 45 procent hlasů. Oproti volbám v roce 2017 by si ale Macron pohoršil o více než deset procentních bodů (tehdy získal 66,1 procent hlasů, zatímco Le Penová 33,9 procent).

Nejvíce hlasů v prvním kole voleb by získal buď Macron, nebo Le Penová podle toho, jaký z dalších kandidátů by reprezentoval pravici, tedy Republikány (LR). Pokud by to byl bývalý ministr vnitra, financí a rozpočtu François Baroin, připsal by si Macron 28 procent hlasů a Le Penová 27 procent. Pokud by místo Baroina kandidoval bývalý ministr zdravotnictví a práce Xavier Bertrand, karty by se otočily a v prvním kole by zvítězila Le Penová s 28 procenty hlasů, na Macrona by zbylo 26 procent.

Pro Baroina i Bertranda by přitom hlasovalo 12 procent voličů. Ještě o něco hůře by dopadl kandidát z minulých voleb a předseda krajně levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Jean-Luc Mélenchon, který by přesvědčil jen 11 procent voličů. Další uchazeči o post prezidenta by se nedostali přes 10 procent.

O prezidentské křeslo ve Francii se kandidáti utkají v dubnu roku 2022, prezident bude zvolen na pět let. Pokud žádný z politiků nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, bude se o dva týdny později konat druhé kolo. Z nejznámějších francouzských osobností svůj záměr kandidovat již ohlásila Le Penová. Očekává se, že o druhé volební období se bude ucházet také současný prezident Macron.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Počet nakažených koronavirem se v Německu blíží dvou set tisícům

04.07.2020 12:42 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem v Německu překročil hranici 196.000, kdy za poslední den přibylo 422…

Španělsko kvůli nárůstu případů koronaviru znovu uzavřelo část Katalánska

04.07.2020 12:41 Katalánské úřady dnes nařídily uzávěru oblasti zahrnující i dvěstětisícové město Lleida.…

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 12:06 Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy