Volební reforma se odkládá. Německo bude mít "parlament XXL"

Německo se před nadcházejícími parlamentními volbami nedočká žádné zásadní reformy, která by zastavila zvyšování počtu poslanců Spolkové sněmu; s rozsáhlejší úpravou volebního zákona se počítá až pro další volby v roce 2025.

Berlín, ilustrační foto
doporučujeme

Shodli se na tom konzervativci kancléřky Angely Merkelové s koaličními sociálními demokraty. V budoucnosti není vyloučeno ani snížení minimálního věku voličů na 16 let.

Počet poslanců parlamentu vytrvale roste, v tom současném jich sedí 709 a po volbách v příštím roce by jich o zákonech mohlo rozhodovat i více než 800. Současný parlament, který je doposud nejpočetnější, dostal přezdívku XL, tomu budoucímu se již nyní říká XXL, informuje Deutsche Welle.

Problémem jsou takzvané převislé a vyrovnávací mandáty. V parlamentních volbách se hlasuje ve 299 okrscích a každý volič má dva hlasy, tím prvním vybírá konkrétního kandidáta pro přímý mandát, druhým podporuje stranu.

V ideálním případě by sněm měl 598 poslanců, tedy dva z každého okrsku. Kvůli kombinaci většinového a poměrného systému tomu tak ale většinou není a po volbách následuje složitý přepočet hlasů. Němečtí voliči totiž často podpoří v přímé volbě kandidáta některé z velkých stran a pro "vyvážení" hlasují v poměrné volbě pro některou z menších stran.

Některé strany pak zpravidla získají více přímých mandátů, než kolik by jim příslušelo podle poměru z hlasování pro stranické kandidátky. Tím vznikne takzvaný převislý mandát, který zvýší počet poslanců ve sněmu oproti základnímu stavu. Vyrovnávací mandáty pak od roku 2013 nerovnost způsobenou převislými mandáty kompenzují, aby strany úspěšnější díky druhému hlasu nebyly znevýhodněny a aby se zachoval poměr hlasů ve sněmu.

Politické strany sice s úpravou volebního zákona, který by nabobtnávání parlamentu zastavil, souhlasí, každá má ale o reformě jinou představu. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Merkelové navrhovala snížit počet volebních okrsků na 280 a nevyrovnávat dosažení až sedmi převislých mandátů, to se ale nelíbilo sociálním demokratům (SPD). Ti požadovali pro nadcházející volby omezit počet parlamentních křesel na 690 a teprve poté připravit rozsáhlejší reformu.

Koaliční strany se v noci na dnešek po zdlouhavém vyjednávání dohodly, že spor prozatím odloží, stejně tak reformu. Počet volebních okrsků pro příští volby zůstane zachován, koalice se ale zavázala "tlumicími opatřeními" zabránit navýšení počtu poslanců. Obrátit se v této věci ale musí vládní strany na opozici.

Koalice se rovněž shodla, že reformní komise po nadcházejících volbách prověří možnosti, jak volební zákon pro další hlasování v roce 2025 upravit. Počítá se mimo jiné se snížením volebních okrsků na 280 a vyloučeno není ani snížení minimálního věku voličů na 16 let z nynějších 18 či posílení kandidátek o ženy. To požaduje SPD, která navrhovala připustit k volbám jen ty strany, které budou mít vyrovnaný počet kandidujících žen a mužů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u bývalé redakce Charlie Hebdo: Dva zranění, ministr ho má za…

25.09.2020 21:55 Aktualizováno Muž ozbrojený sekáčkem dnes nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v…

Ve Francii se nákaza koronavirem potvrdila už u půl milionu lidí

25.09.2020 20:54 Ve Francii se od počátku epidemie koronavirová nákaza prokázala už u více než půl milionu lidí. Za…

Pobaltské státy své sankce rozšířily na další běloruské činitele

25.09.2020 20:38 Aktualizováno Estonsko, Litva a Lotyšsko dnes rozšířily o stovku počet běloruských činitelů, kterým zakázaly…

Německo už považuje za epidemicky rizikové celé Česko

25.09.2020 19:45 Aktualizováno Německo nově považuje za epidemicky rizikovou celou Českou republiku. Dnes večer to oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama