Von der Leyenová chce rychlou obnovu Evropy, předsedající Německo je připravené

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová hodlá usilovat o rychlou obnovu Evropy, která čelí hospodářským následkům pandemie nemoci covid-19. Prohlásila to po dnešním videojednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, jejíž země v Evropské unii převzala od července na půl roku předsednictví. Kancléřka ujistila, že Německo je na svůj úkol připravené.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

"Jde o každý den," řekla von der Leyenová. Upozornila, že je nutné jednat rychle, protože Evropa čelí časové tísni, kdy se nezaměstnanost může výrazně zvýšit spolu s počtem úpadků podnikatelů a s počtem podniků v platební neschopnosti.

Šéfka komise rovněž řekla, že k řešení těchto problémů je nezbytná rozvážná ruka, kterou u německého předsednictví vidí. Merkelová uvedla, že celá německá vláda je na úkol připravena a motivována. Dodala, že Evropa nyní čelí největší výzvě ve své historii. Varovala nicméně, že koronavirus nezmizel.

Merkelová, která stála v čele spolkové republiky už při jejím minulém unijním předsednictví v roce 2007, ve středu prohlásila, že za další priority německého vedení považuje posílení role Evropy na mezinárodní scéně a pokrok v ochraně klimatu, při digitalizaci, či technologické soběstačnosti unie. S tím dnes von der Leyenová souhlasila.

"Všichni víme, že otázky, kterým jsme čelili před krizí, zůstanou i po krizi stejné," uvedla von der Leyenová, která se zmínila mimo jiné o klimatických změnách, digitalizaci a také o vyřešení otázky evropského postavení ve světě.

Merkelová rovněž vyzvala představitele unijních zemí, aby dosáhli shody na fondu k obnově ekonomik. Od 17. do 18. července se v Bruselu poprvé po pěti měsících osobně sejdou šéfové států a vlád, aby projednali sedmiletý unijní rozpočet a také zmíněný fond.

Evropská komise chce ekonomikám pro zotavení z koronavirové krize nad úroveň běžného unijního rozpočtu poskytnout 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Tato částka, kterou si chce EK bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích a využít přitom nejvyššího kreditního hodnocení EU, má zvýšit rozpočet na období 2021 až 2027.

"Víme, kde jsou potíže, rovněž ale víme, že by bylo dobré se v červenci dohodnout. Pokud budeme potřebovat více času, byla by to ta méně dobrá varianta," uvedla Merkelová k nadcházejícímu summitu. "V létě musíme dosáhnout dohody, neumím si představit jinou možnost, takže budeme pracovat velmi tvrdě," dodala.

Reuters poznamenal, že i když předsednická země má jen omezené pravomoci, je půlroční vedení EU pod taktovkou německé kancléřky spojováno s velkým očekáváním.

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

V Bratislavě protestují odpůrci kroků proti šíření koronaviru

29.07.2021 12:45 V Bratislavě od rána protestují stovky odpůrců restrikcí proti šíření koronaviru. Vadí jim rovněž…

Německo eviduje 3142 nových případů covidu

29.07.2021 08:14 Německé zdravotní úřady za poslední den nahlásily 3142 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí…

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Maďarsko chce začít s aplikováním třetích posilujících dávek vakcín

27.07.2021 19:11 Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu…

Související:

Právě se děje