Von der Leyenová měla projev, europoslanci chválili i kritizovali

Zvýšení klimatických závazků Evropské unie k roku 2030 přivítala dnes v reakcích na projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové velká část poslanců Evropského parlamentu. Europoslanci většinou hodnotili pochvalně i její přísliby prosazovat spojení unijních fondů s vládou práva či posílit společné unijní kompetence ve zdravotnictví. Naopak kritické reakce se von der Leyenová dočkala za pouze okrajovou zmínku o digitalizaci unijní ekonomiky.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Von der Leyenová představila ve svém prvním poselství o stavu unie zásadně ovlivněném pandemií covidu-19 priority komise na příští rok a zhodnotila uplynulé období. Europoslanci se v následném hodnocení shodli, že prosazení bezprecedentního fondu obnovy ekonomik je pro EU úspěchem, ačkoli k němu mají připomínky.

"Plán oživení je bezpochyby velkým krokem kupředu...Ale vláda práva nemůže být na prodej," prohlásil předseda liberální frakce v EP Dacian Ciološ s odkazem na to, že obrysy fondu dohodnuté lídry zemí EU na červencovém summitu přímo nesvazují čerpání peněz s dodržováním evropských hodnot. Von der Leyenová ve své řeči slíbila, že EU rozpočet před "podvody, korupcí a střetem zájmů" ochrání, klíčové slovo však budou mít zástupci členských států. Maďarsko a Polsko, s nimiž dlouhodobě vedou unijní orgány kvůli porušování evropských hodnot řízení, tlačí na co nejvolnější vazbu mezi vládou práva a penězi.

Většina poslanců hodnotila pozitivně, že šéfka EK přišla se zpřísněním emisních závazků. Von der Leyenová dnes oznámila, že do roku 2030 by měla EU snížit emise skleníkových plynů o 55 procent oproti stavu z roku 1990. Dosud unie plánovala čtyřicetiprocentní pokles.

Někteří europoslanci by však chtěli ještě ambicióznější cíle. Zástupci zelených například hovořili o tom, že za optimální považují pokles o 65 procent.

Jejich předsedkyně Ska Kellerová zároveň označila za nedostatečné přísliby předsedkyně komise o efektivnějším řešení migrační otázky. Von der Leyenovou vyzvala, aby se "pustila do boje se členskými státy, aby pomoc lidem v nouzi byla hlavní prioritou". Šéfka EK slíbila předložit návrh nové azylové politiky příští týden, očekává se však odpor některých členských států vůči přebírání migrantů z jihoevropských zemí či záchranných lodí.

Nejkritičtějších reakcí poslanců se von der Leyenová dočkala za malý prostor, jaký navzdory očekávání věnovala ve svém více než sedmdesátiminutovém projevu digitální ekonomice. Jednu z priorit EK zmínila několika větami a vůbec nemluvila o chystané normě o digitálních službách, kterou má Brusel navrhnout ještě letos.

"Kde jsou všechny iniciativy komise?" ptal se po projevu šéf nejsilnější lidovecké frakce Manfred Weber. Dodal, že jej přístup předsedkyně komise, která patří k téže politické skupině, k tématu digitalizace nepřesvědčil.

Von der Leyenová přitom o přechod k digitálnímu hospodářství při nástupu do funkce označovala vedle zelené ekonomiky za jednu z hlavních priorit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama