Věci v Polsku se začnou měnit, míní český politik. Vondru překvapil Trzaskowski

Výsledky polských prezidentských voleb stále ještě nejsou definitivní. Po sečtení 99,99 % je ale navýsost jasné, že hlavou státu zůstane staronový Andrzej Duda. Oproti svému liberálnímu rivalovi a varšavskému primátorovi Rafalu Trzaskowskému ale vyhrál těsně. Za zmínku také stojí poměrně vysoká volební účast, která dosáhla 68,8 %, což je nejvíc od roku 1989.

Alexandr Vondra
doporučujeme

Současnému prezidentovi Polska se podařilo oslovit 51,21 % voličů. "Ten dvouprocentní rozdíl mezi Dudou a Trzaskowským znamená téměř půl milionu hlasů, takže už se s výsledkem prakticky nemůže nic stát,“ potvrzdil v rozhovoru pro plus polský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Bývalý šéf resortů zahraničí a obrany a nynější europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se v rozhovoru pro Český rozhlas Plus nechal slyšet, že relativní úspěch Dudova protivníka považuje za překvapivý.

Zároveň také dodal, že nebýt epidemie koronaviru, která měla za následek odklad voleb, mohl polský prezident znovu obhájit svůj mandát už v prvním kole.

"Opozice ale ten čas využila k výměně kandidáta za Trzaskowského, který se ukázal jako velmi životaschopný a na poslední chvíli volby zdramatizoval," konstatoval europoslanec.

"Duda měl našlápnuto vysoko. Myslel si, že vyhraje s velkým náskokem, Trzaskowski ale dokázal udělat velmi dobrý výsledek, takže je vidět, že se v Polsku zřejmě začnou věci měnit,“ dodal místopředseda zahraničního výboru a poslanec ANO Jaroslav Bžoch s poznámkou, že navzdory relativnímu zachování statu quo už Polsko nebude takové jako předtím.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se chová jako nemocný starý muž, rozděluje Česko, píše německý tisk

15.08.2020 15:10 Miloš Zeman se chová stále více jako svéhlavý, starý a nemocný muž. V rozsáhlém materiálu o českém…

Dánsko kvůli koronaviru zavede povinné roušky v hromadné dopravě

15.08.2020 14:12 Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne…

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 12:14 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další…

Ukrajina hlásí rekordních 1847 případů koronaviru za den

15.08.2020 11:31 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala 1847 případů koronaviru, čímž pokořila svůj dosavadní denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama