Vondráček je pro rozšiřování EU o další státy. Francie může plán zhatit

Země jihovýchodní Evropy si zaslouží stát se plnohodnotnými členy Evropské unie, řekl dnes předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček v Bratislavě po schůzce s kolegy z dalších tří členských zemí EU a také Černé Hory a Srbska. Podobný postoj zastává podle hostitele jednání, šéfa slovenské sněmovny Andreje Danka, také Bratislava. Loni EU kvůli nesouhlasu Francie nezahájila přístupové rozhovory s Albánii a Severní Makedonii.

Radek Vondráček (ANO)
doporučujeme

"Budeme se snažit přesvědčit naše francouzské kolegy, že kandidátské země nemůžeme pořád vodit za nos, že se musí zrychlit přístupový rozhovor a že skutečně si zaslouží být plnohodnotnými členy Evropské unie," řekl novinářům Vondráček. Dodal, že rozšíření EU nebude zátěží, jak si stále patrně myslí některé země západní Evropy.

Také Danko podpořil integrační ambice balkánských států, zvláště Černé Hory a Srbsky, jejíž zástupci se zúčastnili jednání v Bratislavě v rámci rozšířeného takzvaného Slavkovského formátu, který tvoří Česko, Slovensko a Rakousko.

"Pokud by se EU měla rozšířit, tak Černá Hora a Srbsko by měly být těmi zeměmi, které vstoupí do Evropské unie," řekl Danko, jehož země Slavkovskému formátu nyní předsedá.

Evropská komise minulý týden zveřejnila záměr, na jehož základě by proces přijímání nových členů EU unie bylo možné kdykoli přerušit či vrátit na začátek, pokud některá ze zemí přestane plnit požadovaná kritéria. Tento plán by měl odblokovat zahájení přístupových rozhovorů právě s balkánskými státy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 14:04 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Slovenské nemocnice hlásí rekordní počet pacientů s koronavirem

25.01.2021 13:37 Nemocnice na Slovensku hlásily na o víkendu rekordních více než 3200 hospitalizovaných s…

Nizozemský premiér odsoudil zločinné násilí na protestech

25.01.2021 12:17 Nizozemský premiér Mark Rutte dnes odsoudil "zločinné násilí", které provázelo víkendové…

EU kritizuje zatýkání v Rusku, část států žádá sankce

25.01.2021 10:36 Evropská unie je vážně znepokojena masovým zatýkáním po víkendových protestech v Rusku a v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama