Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody Ankary s EU z roku 2016 loni pouze 189 migrantů, kteří se přes Turecko nelegálně dostali do Řecka. Za čtyři roky od začátku platnosti této dohody jich byly takto vráceny asi dva tisíce. Informovala o tom dnes německá televize Deutsche Welle (DW) s odvoláním na údaje Evropské komise.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dohoda EU s Ankarou z roku 2016 pomohla výrazně snížit migrační vlnu do Řecka, v posledním roce se ale Řecko opět stalo stalo hlavní vstupní branou do EU pro migranty z Blízkého východu. Za loňský rok jich z Turecka do Řecka dorazilo podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 74.400.

Ankara a EU se před čtyřmi lety mimo jiné dohodly, že Turecko vezme zpět syrské migranty, kteří přejdou přes jeho území nelegálně do Řecka. Za každého takto vráceného běžence se EU zavázala přijmout přímo z Turecka jednoho Syřana s nárokem na azyl. Turecko výměnou za finanční pomoc od EU od roku 2016 také zpřísnilo hraniční kontroly a migrační vlna se zmírnila.

Podle DW, která se odvolává na zprávu Evropské komise, Atény vrátily do Turecka v roce 2016 na základě migrační dohody 801 Syřanů, rok na to jich bylo 683, předloni jich vrátily 332 a loni 189. Za stejnou dobu EU převzala z Turecka 25.660 syrských uprchlíků, uvedla DW.

"Turecko už ilegální migraci přes Egejské moře tolik nezabraňuje," řekl podle DW německý poslanec Thorsten Frei nedělníku Welt am Sonntag. Freiu také kritizoval nízký počet repatriací migrantů z Řecka do Turecka, což označil za "administrativní selhání".

Řecké úřady jsou v posledních letech kvůli zvýšené migraci zavaleny žádostmi o azyl, na jejichž vyřizování jim nestačí kapacity. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který se úřadu ujal loni v červenci, tento týden uvedl, že jeho vláda "zdědila" odhadem 80.000 nevyřízených žádostí o azyl od předchozí vlády.

zdroj: YouTube

Konzervativní Mitsotakisova vláda zaujímá přísnější postoj v otázkách migrace a na podzim prosadila v parlamentu zákon, který má mimo jiné zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Tento měsíc také vláda opět zřídilo ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělský král Felipe VI. musel do izolace, byl v kontaktu s nakaženým…

24.11.2020 11:17 Španělský král Felipe VI. odešel do izolace poté, co se v neděli dostal do blízkého kontaktu s…

Skandál kolem extremismu v řadách německé policie se rozrůstá, byly další…

24.11.2020 10:44 Skandál kolem extremistických názorů v řadách německé policie na západě země se dál rozrůstá. Na…

Německo má 13 554 nových případů covidu, ve středu padne důležité…

24.11.2020 09:19 Aktualizováno V Německu přibylo za posledních 24 hodin 13.554 případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než…

Rada Evropy kritizuje Česko kvůli kojeneckým ústavům: Porušování práv…

23.11.2020 22:01 Aktualizováno Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy kritizoval dnes Českou republiku "za rozsáhlé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama