Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody Ankary s EU z roku 2016 loni pouze 189 migrantů, kteří se přes Turecko nelegálně dostali do Řecka. Za čtyři roky od začátku platnosti této dohody jich byly takto vráceny asi dva tisíce. Informovala o tom dnes německá televize Deutsche Welle (DW) s odvoláním na údaje Evropské komise.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Dohoda EU s Ankarou z roku 2016 pomohla výrazně snížit migrační vlnu do Řecka, v posledním roce se ale Řecko opět stalo stalo hlavní vstupní branou do EU pro migranty z Blízkého východu. Za loňský rok jich z Turecka do Řecka dorazilo podle údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 74.400.

Ankara a EU se před čtyřmi lety mimo jiné dohodly, že Turecko vezme zpět syrské migranty, kteří přejdou přes jeho území nelegálně do Řecka. Za každého takto vráceného běžence se EU zavázala přijmout přímo z Turecka jednoho Syřana s nárokem na azyl. Turecko výměnou za finanční pomoc od EU od roku 2016 také zpřísnilo hraniční kontroly a migrační vlna se zmírnila.

Podle DW, která se odvolává na zprávu Evropské komise, Atény vrátily do Turecka v roce 2016 na základě migrační dohody 801 Syřanů, rok na to jich bylo 683, předloni jich vrátily 332 a loni 189. Za stejnou dobu EU převzala z Turecka 25.660 syrských uprchlíků, uvedla DW.

"Turecko už ilegální migraci přes Egejské moře tolik nezabraňuje," řekl podle DW německý poslanec Thorsten Frei nedělníku Welt am Sonntag. Freiu také kritizoval nízký počet repatriací migrantů z Řecka do Turecka, což označil za "administrativní selhání".

Řecké úřady jsou v posledních letech kvůli zvýšené migraci zavaleny žádostmi o azyl, na jejichž vyřizování jim nestačí kapacity. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který se úřadu ujal loni v červenci, tento týden uvedl, že jeho vláda "zdědila" odhadem 80.000 nevyřízených žádostí o azyl od předchozí vlády.

zdroj: YouTube

Konzervativní Mitsotakisova vláda zaujímá přísnější postoj v otázkách migrace a na podzim prosadila v parlamentu zákon, který má mimo jiné zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Tento měsíc také vláda opět zřídilo ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 21:31 Aktualizováno V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Odhady: SPD vyhrála volby v Hamburku, AfD hrozí odchod z parlamentu

23.02.2020 20:13 Aktualizováno Dnešní zemské volby v severoněmeckém Hamburku podle odhadů vyhráli sociální demokraté (SPD).…

Covid-19 v Itálii: Tři mrtví, nakaženo přes 130 lidí, zvažuje se nasazení…

23.02.2020 18:53 Aktualizováno Nový koronavirus už v Itálii způsobil smrt třem lidem. Nakažených lidí je v této zemi už přes 130,…

Vichřice překazila karneval. Průvod v Kolíně nad Rýnem zrušen na poslední…

23.02.2020 18:10 Silný vítr a déšť dnes na řadě míst Německa znemožnily konání tradičních karnevalových pochodů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama