Vražda Kuciaka: Pokračuje soud, žalobce navrhl přísný trest pro Marčeka

Na Slovensku dnes pokračuje proces s jedním z obžalovaných v případu předloňských vražd novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Bývalý voják Miroslav Marček, který se k vraždám již dříve přiznal, požádal o líčení v nepřítomnosti a Specializovaný trestní soud mu vyhověl. Odpoledne se očekává oznámení verdiktu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Prokurátor v závěrečné řeči navrhl uložit Marčekovi 25 let vězení, obhajoba žádá pro svého klienta mimořádné snížení trestu.

Vzhledem k Marčekovu doznání se soud omezil pouze na projednání důkazů, které jsou důležité hlavně pro stanovení výše trestu. Marčekovi hrozí až doživotí.

Marček se u soudu letos v lednu přiznal nejen k vraždám Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, ale také k tomu, že v roce 2016 při loupeži zastřelil podnikatele Petera Molnára v jeho domě. Tato vražda je součástí obžaloby v Kuciakově případu. Po doznání Marčeka soud jeho případ vyloučil k samostatnému projednání.

Na dnešek soud předvolal znalce z oboru psychiatrie a psychologie, kteří vypracovali posudky týkající se Marčeka. Ty jsou důležité při rozhodování o výši trestu. Podmínkou uložení doživotí je totiž kromě jiného skutečnost, že není naděje na nápravu odsouzeného odnětím svobody na 25 let.

Psycholog Robert Máthé u soudu uvedl, že prognóza Marčekovy resocializace je nepříznivá. Obžalovaného označil za egocentrického, méně přizpůsobivého, bez projevu emocí a za osobu, která potlačuje agresivní tendence. Přiznání k vraždám psycholog ocenil, Marčekův projev lítosti ale nepovažuje za autentický.

"Jeho (Marčekova) náprava není vyloučena. Teoreticky existuje naděje na jeho převýchovu," řekl prokurátor ve své závěrečné řeči. Tvrdil, že nejsou splněné podmínky pro uložení doživotí. Podle něj by se bez Marčekova doznání nepodařilo vyšetřit zmíněnou Molnárovu vraždu.

Právní zástupce matky Kušnírové se v závěrečné řeči naopak vyslovil pro to, aby soud Marčekovi vyměřil nejpřísnější možný trest, tedy doživotí. Marčekův obhájce zase žádá pro svého klienta mimořádné snížení trestu pod hranici 25 let, a to i v souvislosti s přiznáním viny.

Líčení v Marčekově kauze se koná za přísných bezpečnostních opatření i kvůli pandemii choroby covid-19. Předsedkyně senátu umožnila vstup do budovy soudu jen zástupcům tří slovenských médií včetně veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska, který stejně jako portál Aktuality.sk přinesl na svém webu zvukový přenos z líčení.

Bývalý voják Marček je druhým z původně pěti obviněných v případu Kuciakovy vraždy, který přiznal vinu. Ještě loni uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, který přistoupil na trest vězení 15 let.

Kuciakovu vraždu si podle obžaloby objednal podnikatel Marian Kočner ze msty za to, že Kuciak poukazoval na jeho rozsáhlou kontroverzní ekonomickou činnost. Objednávku reportérovy vraždy podle obžaloby Kočnerova známá a další obžalovaná Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Marčekem. Kočner, Szabó a Zsuzsová vinu odmítli.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střet Fica s Pellegrinim. Straně Směr-SD hrozí podle médií rozkol

26.05.2020 13:09 Opoziční slovenští sociální demokraté (Směr-SD), kteří po porážce v únorových volbách skončili po…

V Itálii začal obří průzkum promořenosti

26.05.2020 10:31 V Itálii začal rozsáhlý průzkum, který má pomocí testování krve na protilátky zjistit, jak velká…

Na vakcíně proti koronavirům už se mohlo pracovat roky. Rozhodlo se jinak

26.05.2020 08:44 Plán na urychlení vývoje vakcín předložila Evropská komise farmaceutickým společnostem již před…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 08:00 Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy