Vražda Kuciaka: Kočnerovo osvobození budí emoce. Ozvala se Čaputová, reaguje i svět

Strůjci vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka se snaží uniknout spravedlnosti, napsal slovenský premiér Igor Matovič v reakci na dnešní soudní rozsudek. Soud zprostil obžaloby kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který si Kuciakovu vraždu podle žalobců objednal, i Alenu Zsuszovou, jež byla podle obžaloby zprostředkovatelkou vraždy. Prezidentku Zuzanu Čaputovou verdikt šokoval.

"Zatím to vypadá, že evidentní strůjci vraždy chtějí uniknout ze spárů spravedlnosti ... věřme, že spravedlnost si na oba počká," uvedl šéf slovenské vlády na facebooku.

Čaputová prohlásila, že ani po dnešku "hledání spravedlnosti nekončí" a bude se pokračovat u nejvyššího soudu. Proti dnešnímu rozsudku se lze odvolat. Prezidentka také uvedla, že myslí na rodiče Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, která byla loni v únoru zavražděna společně se svým snoubencem. "Oni i my všichni si zasloužíme vidět vyvození zodpovědnosti vůči těm, kteří si vraždu jejich dětí objednali a zprostředkovali," podotkla Čaputová..

Zlatica Kušnírová, matka Martiny Kušnírové, si podle internetového portálu TV Markíza po vynesení rozsudku posteskla, že na Slovensku ještě nezavládla spravedlnost. "Stále někdo mocný tahá za nitky a my ty nitky bohužel nemáme ... Naše děti (jsou) v hrobě a Kočner se směje," řekla a rozplakala se.

Vzhledem ke stavu slovenského soudnictví podle předsedy parlamentu a šéfa vládního hnutí Jsme rodina Borise Kollára nezbývá nic jiného než doufat, že soudci rozhodli na základě důkazů a skutečností a ne něčeho jiného. Bývalý premiér Peter Pellegrini připomněl, že jediným způsobem, jakým v demokratických zemích dosahovat spravedlnosti, je respektovat rozhodnutí soudů jako nezávislé složky státní moci. Je ovšem nevyhnutelné, aby o rozsudku nebylo žádných pochybností, dodal.

Šéf organizace Reportéři bez hranic (RSF) Christophe Deloire na twitteru napsal, že jsme "očekávali, že Slovensko půjde příkladem ohledně vyšetřování a odsouzení zločinů spáchaných na novinářích. Místo toho zůstáváme v situaci beztrestnosti," posteskl si. "Kdo nařídil zabít Jána Kuciaka? Proč byl zabit? Měli bychom dostat jasnou odpověď," vyzval.

We expected #Slovakia to set a positive example regarding the prosecution and condemnation of crimes against journalists. Instead, we remain in a situation of impunity. Who ordered the killing of #jankuciak? Why was he killed? We should have a clear answer. pic.twitter.com/HN3EF4Ayg1

— Christophe Deloire (@cdeloire) September 3, 2020

Zástupci Mezinárodního tiskového institutu (IPI) uvedli, že je zproštění údajného strůjce Kuciakovy vraždy "šokovalo a zklamalo". "Jde o obrovskou ránu pro spravedlnost a pro celosvětový boj proti beztrestnosti. Ale ten boj musí pokračovat," píše IPI.

? The acquittal of suspected mastermind Marian Kočner in the murder of #Slovak journalist #JanKuciak and his fiancee Martina Kušnírová is a major setback for justice and the fight against impunity, IPI said today.Read our full statement here ⬇️https://t.co/USaLedviy2

— IPI - The Global Network for Press Freedom (@globalfreemedia) September 3, 2020

Kočner dnes dostal pouze peněžitý trest za nedovolené ozbrojování. Z trojice obžalovaných v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země trestní senát uznal vinným jen žalovaného vrahova pomocníka Tomáše Szabóa. I kvůli účasti na jiné vraždě mu soud vyměřil trest 25 let vězení. Samotný vrah Miroslav Marček byl za vraždu Kuciaka a Kušnírové letos na jaře zatím nepravomocně odsouzen ke 23 letům vězení.

Prozatímní šéf slovenské policie Peter Kovařík uvedl, že necítí zadostiučinění v reakci na dnešní rozhodnutí soudu první instance. "S napětím budu očekávat rozhodnutí odvolacího soudu. Stejně jako veřejnost a rodina, ani já necítím zadostiučinění. Policie s prokuraturou udělali maximum pro zajištění důkazů a jsme stále připraveni v tom pokračovat, když to bude třeba," napsal Kovařík na sociální síti.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Marian Kočner Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) Igor Matovič (OLaNO) Zuzana Čaputová Reportéři bez hranic Martina Kušnírová Ján Kuciak Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy