Vražda Kuciaka: Soud poprvé vyloučil veřejnost, obžalovaná Zsuzsová trpí panickou poruchou

Slovenský soud ze stávajícího procesu v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, který je nejsledovanějším líčením v novodobých dějinách země, poprvé vyloučil veřejnost. Učinil tak na část dnešního líčení týkající se duševního stavu jedné z obžalovaných Aleny Zsuzsové, která dříve podle médií přiznala, že trpí panickou poruchou.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Znalecké posouzení duševního stavu obžalovaných je důležité nejen pro stanovení trestní odpovědnosti pachatelů, ale i pro rozhodnutí o výši trestu v případě jejich odsouzení. Zsuzsové, která souhlasila s dnešním líčením v její nepřítomnosti, i dalším obžalovaným z Kuciakovy vraždy hrozí odnětí svobody na 25 let nebo doživotí. Doživotí lze podle slovenského zákona uložit tehdy, že kromě jiného není naděje na nápravu pachatele odsouzením k mírnějšímu trestu. Tato skutečnost se zjišťuje znaleckým posudkem.

Líčení ve věci posouzení duševního stavu Zsuzsové trvalo zhruba tři hodiny. "Znalci v plném rozsahu trvali na závěrech svých znaleckých posudků. To znamená, že u této obžalované ani u jiných nebylo zjištěno, že by měli významným způsobem snížené rozpoznávací a ovládací schopnosti," řekl novinářům právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic, další detaily ohledně neveřejné částí líčení neuvedl.

Předsedkyně senátu Ružena Sabová vyloučení veřejnosti na žádost advokáta Zsuzsové zdůvodnila kromě jiného ochranou osobních údajů obžalované. Prokurátor i Lipšic s návrhem obhajoby nesouhlasili. Uvedli, že příslušná směrnice o ochraně osobních údajů se nevztahuje na trestní řízení a že slovenské soudy veřejnost z projednávání znaleckých posudků o duševním stavu obžalovaných obvykle nevylučují.

Soudkyně Sabová ještě před výslechem znalců za nezákonný označila postup některých médií, která poskytují on-line zpravodajství z líčení, a pohrozila jim pokutou. Kromě toho kritizovala portál bulvárního listu Plus jeden deň za to, že svým popisem průběhu líčení v pondělí znevažoval také soud. Soudkyně také zakázala používání kamer a fotoaparátů i během přestávek v líčení, kdy zástupci médií dosud pořizovali například fotografie obžalovaných.

Stávající líčení v Kuciakově případu po pondělním rozhodnutí soudu pokračuje jen se třemi z původně čtyř obžalovaných. Mezi nimi je kromě Zsuzsové také podnikatel Marian Kočner, který si vraždu investigativního novináře podle obžaloby objednal, a dále Tomáš Szabó. Zsuzsová je Kočnerovou spolupracovnicí a v procesu vystupuje jako druhotná objednavatelka Kuciakovy vraždy. O trestu pro dalšího obžalovaného Miroslava Marčeka, který se přiznal, že Kuciaka a jeho partnerku zastřelil a který za svého pomocníka označil Szabóa, soud rozhodne v samostatném líčení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 14:04 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Slovenské nemocnice hlásí rekordní počet pacientů s koronavirem

25.01.2021 13:37 Nemocnice na Slovensku hlásily na o víkendu rekordních více než 3200 hospitalizovaných s…

Nizozemský premiér odsoudil zločinné násilí na protestech

25.01.2021 12:17 Nizozemský premiér Mark Rutte dnes odsoudil "zločinné násilí", které provázelo víkendové…

EU kritizuje zatýkání v Rusku, část států žádá sankce

25.01.2021 10:36 Evropská unie je vážně znepokojena masovým zatýkáním po víkendových protestech v Rusku a v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama