Vražda novinářky Galiziové je stále záhadou. Na Maltu se snáší vlna kritiky

Maltská vláda pod mezinárodním tlakem v pátek slíbila, že umožní veřejné, nezávislé vyšetřování smrti novinářky Daphne Caruanové Galiziové, která psala o korupci a praní špinavých peněz, a to i ve vládních kruzích. Reportérku zabila v říjnu 2017 bomba nastražená v jejím automobilu.

Přidejte svůj názor

Daphne Caruanová Galiziová
doporučujeme

Z nastražení nálože do vozu Caruanové Galiziové byli obviněni tři muži - bratři Alfred a George Degiorgio a dále Vincent Muscat. Strůjce atentátu ale zůstává neznámý, stejně jako jeho motiv.

Rada Evropy v červnu uvedla, že neschopnost najít ty, kdo za atentátem stojí, vyvolává pochybnosti o respektování zákonů v tomto středomořském ostrovním státě. Maltským úřadům dala Rada Evropy lhůtu do 26. září k zahájení veřejného vyšetřování s cílem určit, zda bylo možné smrti novinářky předejít.

Zmíněná trojice obviněných je zadržována od prosince 2017 a bude souzena pro vraždu. Policie se ale dál snaží zjistit, kdo zabití novinářky nařídil a proč.

Maltská vláda v pátek oznámila, že umožní nezávislé vyšetřování případu, jehož vedením pověřil premiér Joseph Muscat soudce ve výslužbě Michaela Malliu. Pomáhat mu mají profesor práva a vysloužilý forenzní expert. Své závěry by měli předložit nejpozději za devět měsíců.

Maltský premiér Muscat, který byl častým terčem novinářčiných článků, nabídl již dříve odměnu milion eur (asi 25,8 milionu Kč) tomu, kdo poskytne informace vedoucí k dopadení viníků.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Máte na rukou krev." Salvini sepsul vládu kvůli uprchlíkům, Berlusconi si…

19.10.2019 21:57 Aktualizováno Italská pravice dnes pod heslem "Italská hrdost" na římském náměstí San Giovanni protestovala proti…

Brexit: Johnson utržil porážku, z EU přicházejí tvrdé reakce

19.10.2019 21:47 Aktualizováno Další odložení brexitu by nikomu neprospělo, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 18:52 Aktualizováno Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama