Výbor europarlamentu schválil navržené komisaře, Breton prošel těsně

Právní výbor Evropského parlamentu (EP) dnes schválil kandidaturu trojice navržených eurokomisařů z Francie, Maďarska a Rumunska. Informoval o tom mluvčí EP Jaume Duch. Výbor vyloučil možný střet zájmů Thierryho Bretona, Olivera Várhelyiho a Adiny Valeanové, čímž jim otevřel cestu ke čtvrtečním veřejným slyšením. Pokud i po nich získají souhlas europoslanců, bude moci EP na listopadovém plénu schválit celou Evropskou komisi (EK) Ursuly von der Leyenové.

Přidejte svůj názor

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Zatímco v případě Maďara a Rumunky neměli poslanci s majetkovými poměry žádný zásadní problém, Bretonova kandidatura prošla těsným rozdílem 12 ku 11 hlasům. Části členů výboru totiž nestačila ujištění, že odstupující šéf technologické společnosti Atos nebude jako eurokomisař pro vnitřní trh nijak stranit své bývalé firmě. Očekává se, že EP otevře toto kontroverzní téma i ve čtvrtek.

Breton poslancům slíbil, že se zdrží veškerých rozhodnutí, která by mohla být spojena s firmou. Uvedl také, že prodá akcie v hodnotě několika desítek milionů eur, které v Atosu držel.

"Chtěl bych písemná vysvětlení toho, jak přesně se hodlá vyrovnat s rozhodnutími, která budou spojena s Atosem... Většinu členů právního výboru to nezajímalo. Doufejme, že příslušné výbory to zajímat bude," uvedl na twitteru německý člen právního výboru z frakce zelených Sergey Lagodinsky.

Trojice zemí musela von der Leyenové navrhnout nová jména, protože předchozí kandidáty EP odmítl. Výbory příslušné portfoliím navržených komisařů mají tříhodinová veřejná slyšení na programu ve čtvrtek.

Nové šéfce unijní exekutivy chybí do kompletního týmu ještě zástupce Británie, jejíž vláda se dříve nehodlala na chodu komise podílet s ohledem na plánovaný odchod z EU. Unijní lídři ale další odklad brexitu do konce ledna podmínili účastí Británie v komisi a von der Leyenová dala Londýnu v prvním dopise lhůtu na odpověď do pondělí.

Její mluvčí dnes novinářům řekla, že do Bruselu odpověď nedorazila. Von der Leyenová proto dnes do Londýna zaslala opakovanou výzvu, na kterou očekává reakci nejpozději do konce tohoto týdne.

"Čas se krátí, čím dříve odpověď přijde, tím lépe," prohlásila mluvčí Dana Spinantová, která nechtěla spekulovat, zda by komise mohla začít úřadovat v aktuálně plánovaném termínu 1. prosince bez britského zástupce. Právní experti spojení s bruselskými institucemi tvrdí, že by to nebyla zásadní překážka.

Mluvčí britské vlády v pondělí novinářům řekl, že Londýn je v kontaktu s von der Leyenovou a svým povinnostem dostojí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimský radikál z Ukrajiny chtěl spáchat bombový útok v Polsku

10.12.2019 20:31 Příslušníci polské civilní kontrarozvědky (ABW) zadrželi Ukrajince, který údajně plánoval útok v…

USA uvalily sankce i na Slovensko, Kočnerovy firmy nesmí obchodovat

10.12.2019 18:42 Vláda Spojených států dnes oznámila, že uvalila ekonomické sankce na několik osob podezřelých z…

Premiér Johnson a herec Grant se opět střetli. Kvůli předvolebnímu klipu

10.12.2019 18:13 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson, jenž bude ve čtvrtečních volbách obhajovat svůj mandát, sehrál…

Světová média píší o střelbě v Česku. Upozornila na selhání státu

10.12.2019 17:47 Aktualizováno O masové střelbě v ostravské nemocnici píší přední světová média.Televize CNN, BBC, ale i servery…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama