Výbušná situace kvůli COVID-19: Španělé v karanténě se dali na online hazard

Se zrušením většiny sportovních soutěží zmizela i možnost sportovních sázek. Španělé, kteří jsou kvůli pandemii způsobené koronavirem již přes dva týdny v karanténě, se proto ve stále větším počtu přesouvají k hraní pokeru na internetu a dalším potenciálně návykovým hrám. Vláda zareagovala tím, že zakázala provozovatelům online hazardních her téměř veškerou reklamu, informovala agentura AFP.

"Jelikož nejsou žádná sportovní utkání, sázení navázané na tento typ událostí vymizelo nevídaným způsobem. Hraní dalších typů her na internetu se ale zvyšuje, například kasinových her či pokeru," prohlásil španělský ministr pro záležitosti spotřebitelů Alberto Garzón.

"Je to výbušná situace, která by se mohla pro některé společenské skupiny zvrhnout v patologický problém," varoval ministr, který spolupředsedá koalici Unidas Podemos. Jeho úřad zakázal provozovatelům hazardních her veškerou televizní reklamu kromě času od jedné do páté ranní. Karanténní opatření uvalená vládou druhé nejhůře zasažené evropské země na 47 milionů obyvatel totiž vedla "ve většině případů k rostoucímu sledování televize a zvyšující se účinnosti reklam", dodal Garzón.

Unidas Podemos, které spolu se socialistickou stranou premiéra Pedra Sáncheze tvoří koaliční vládu, učinilo z omezení hazardu jeden ze svých hlavních politických cílů.

Garzón již na konci února přišel s návrhem zákona, který by měl zakázat 80 procent stávající reklamy na online hazardní hry a sportovní sázení, jemuž ve Španělsku jednoznačně dominuje fotbal. Opatření by mělo rovněž omezit možnosti sázkařských společností poskytovat svým klientům úvěry.

Španělsko eviduje již přes 102.000 nakažených koronavirem a přes 9000 obětí nemoci COVID-19. Omezení pohybu pro obyvatele tamní úřady zavedly v polovině března.

Související

Internetové sázení

Ekonomické dopady online hazardu v České republice

K hazardu přistupují státy po celém světě různými způsoby. Některé mu nechávají volnou ruku za cenu vysokých společenských nákladů, jiné jej zase striktně regulují a přicházejí tak o peníze do rozpočtu. Česká republika se v poslední dekádě nachází někde na pomezí těchto dvou pohledů. Rok 2017 přinesl revizi zákona o hazardních hrách (ZHH) a drasticky tak snížil počet kamenných heren a kasin. Oproti celkovému počtu 8 367 v roce 2011 jich dnes dle statistik MFČR máme pouze 834.
Harzard, ilustrační fotografie

V Česku bují hazard. Přijaté sázky vzrostly o 119 %, výběr daně jen o 24 %

Během auditu státních finančních prostředků spojených s oblastí hazardních her a správou daně z těchto her zjistili kontroléři Nejvyššího kontrolního úřadu nedostatky ve fungování Ministerstva financí (MF). Konkrétně bylo zjištěno, že MF neposkytlo dostatečnou informační podporu pro efektivní správu daně z hazardních her, kontrolu daňových přiznání provozovatelů těchto her ani pro řádný dozor nad nimi. 

Více souvisejících

hazard Španělsko gamblérství Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nejde o špatná jablka, ale prohnilý strom Hamásu. Izrael se bouří proti zprávě o neutralitě UNRWA

Izrael kritizuje zprávu o neutralitě Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Ta přišla v pondělí s informacemi, že Tel Aviv nikdy nevyjádřil obavy ze zaměstnanců UNRWA, jejichž seznam dostává každoročně od roku 2011.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy