Vyjednavač EU Barnier po pauze míří do Británie. Spory trvají, čas na dohodu se krátí

Po více než týdenní pauze způsobené covidovou nákazou jednoho z vyjednávačů se opět naplno rozběhnou rozhovory mezi Evropskou unií a Británií, na něž se oběma stranám rychle krátí čas. Šéf unijního týmu Michel Barnier dnes oznámil, že večer vyrazí do Londýna k dalším jednáním. Trojice sporných témat blokujících možnou dohodu podle něj stále zůstává nedořešena. Podle irské televize RTE nicméně Barnier britské straně nabídne kompromis v klíčové otázce rybolovu.

Michel Barnier

Británie po 47 letech opustila evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. Dospět ke kompromisu se jim však stále nedaří a přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá jen do konce tohoto roku. Minulý týden navíc vedle rostoucí časové tísně zkomplikoval jednání pozitivní covidový test jednoho z unijních vyjednávačů, kvůli němuž rozhovory pokračovaly jen na dálku.

"V souladu s belgickými pravidly již já ani můj tým nejsme v karanténě. Fyzická jednání mohou pokračovat," napsal dnes Barnier na twitteru s tím, že večer vyráží do Londýna. Dodal, že stále přetrvávají "tytéž významné rozdíly" v názorech obou stran.

V podobném duchu podle zdrojů ČTK informoval dnes o posledním vývoji jednání diplomaty členských zemí. Sdělil jim, že dosažení dohody stále není jisté, ačkoli na ni zbývají již jen dny a v tuto dobu již chtěly mít obě strany jasno. Unijní země Barnierovu vyjednávací pozici stále jednotně podporují, řada zemí však požaduje, aby Brusel posílil přípravy na případný neřízený rozchod.

V posledních týdnech sice obě strany dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Spory kolem rybolovných práv, pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů však stále zůstávají otevřené.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu prohlásila, že ačkoli ve většině témat mají již obě strany připraveny obrysy možné dohody, stále není vyloučen krach jednání a rozchod bez dohody, na který je EU připravena. Podobně se o postoji své země vyjadřuje i britský premiér Boris Johnson, který má se šéfkou unijní exekutivy v nejbližších dnech probrat aktuální situaci a možný další směr jednání.

"Zcela zřejmě existují zásadní a důležité rozdíly v názorech, které je stále třeba překlenout, ale pracujeme na tom," řekl dnes podle agentury Reuters britský ministerský předseda novinářům. "Pravděpodobnost dohody závisí do velké míry na našich přátelích a partnerech v EU," dodal.

Británie kategoricky odmítá ustoupit zejména v otázce práv na rybolov ve svých vodách, kterou Johnson označuje za záležitost národní suverenity. Pobřežní země EU až dosud trvaly na zachování současných kvót pro své rybáře. Barnier by ovšem podle zdrojů RTE mohl Londýnu nabídnout, že zhruba 15 až 18 procent svého ročního výlovu přenechají unijní lodě Británii.

EU přitom podle diplomatů nehodlá couvnout zejména ze svého požadavku na sladění britských podmínek státní podpory firem s těmi unijními, bez nichž nehodlá pustit britskou konkurenci na jednotný unijní trh. V této věci čeká Brusel ústupek od Londýna.

Pokud obě strany nedospějí k úmluvě během nejbližších dnů, aby ji do konce roku mohly na obou stranách schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty. Europoslanci se již začali připravovat na to, že v posledních dnech roku svolají kvůli schvalování úmluvy dohodnuté na poslední chvíli mimořádné jednání.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska

20.05.2022 19:53 Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou…

Macron obměnil vládu, v čele diplomacie velvyslankyně z Londýna

20.05.2022 17:16 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 14:37 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

V Belgii budou moci do Evropského parlamentu volit už šestnáctiletí lidé

20.05.2022 12:00 Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou…

Německý resort obrany počítá s darováním tanků Česku

20.05.2022 09:36 Německé ministerstvo obrany v dopise určeném představitelům Spolkového sněmu přiblížilo podrobnosti…

Evropská komise zažalovala Česko za to, že nevynucuje pravidla pro…

19.05.2022 17:47 Aktualizováno Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová…

Europoslanci chtějí tribunál pro zločiny z Ukrajiny a sankce pro Schrödera

19.05.2022 15:50 Aktualizováno Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali ke zřízení zvláštního tribunálu, který má vyšetřit…

Ve Finsku nebudou jaderné zbraně, ani základny NATO, ujistila premiérka

19.05.2022 12:15 Finsko po NATO nechce, aby na jeho území rozmisťovalo jaderné zbraně nebo zřizovalo vojenské…

Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů v Německu proti covidu podle…

19.05.2022 12:00 Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů proti nemoci covid-19 v Německu platí a není v rozporu se…

Související:

Právě se děje

reklama