Vyjednávači EU a Británie zkoumají možnost dočasné dohody

Rychle se krátící čas na vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie s Británií přiměl obě strany zvažovat možnosti dočasné dohody na některých sporných tématech. Podle britských zdrojů listu Financial Times by se takto mohly Brusel s Londýnem domluvit například na pokračování dosavadního uspořádání rybolovných práv.

Diplomaté opatrně hovoří o pozitivním vývoji rozhovorů a banka JPMorgan dnes zvýšila pravděpodobnost dosažení dohody na 80 procent, nejvíce od léta. Europoslanci se kvůli ubývajícímu času na schválení dohody začali připravovat na mimořádné hlasování v posledních dnech roku.

Británie opustila po 47 letech evropský blok v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřena. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce roku.

Podle diplomatů unijních zemí se vyjednávači začali zabývat možností, že by ve sporných otázkách uzavřeli prozatímní dohodu, jejíž podmínky by bylo možné během několika let přehodnotit. Tím by předešli hrozícímu krachu jednání, po němž by od ledna zkomplikovaly obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Británie by takto podle zdrojů FT mohla kývnout na zachování současných práv na rybolov ve svých vodách pro lodě z unijních zemí, z nichž nemíní Brusel ustoupit. Evropský blok však podle diplomatů požaduje, aby bylo s případnou možností přehodnotit tato práva spojeno omezení britského přístupu na jednotný unijní trh. To by se mělo vztahovat i na variantu, pokud by se Británie po několika letech chtěla rozejít s unijními pravidly pro státní pomoc firmám, jejichž sladění je dalším kategorickým požadavkem EU.

Vyjednávači však podle diplomatických zdrojů nejsou zajedno v tom, jak dlouho by případné prozatímní části dohody měly platit ani co vše by konkrétně měly zahrnovat.

Na variantu dojednání úmluvy na poslední chvíli se v těchto dnech začal připravovat i Evropský parlament, který musí stejně jako ten britský případnou dohodu do konce roku schválit. Europarlament potřebuje v ideálním případě několik týdnů, aby dohodu stihl přeložit a projednat ve výborech před konečným hlasováním. Poslanci se však začínají připravovat na variantu, že na prostudování dlouhého textu dostanou jen několik dní.

"Jistě bychom byli rádi za více času na pročtení dohody. Ale hlavní vyjednávač EU Michel Barnier ví, kde jsou naše limity," řekl dnes bruselskému webu Politico obchodní expert nejsilnější lidovecké frakce v EP Christophe Hansen. Poslanci již takřka jistě ví, že případnou dohodu nestihnou schválit na řádné schůzi v polovině prosince a počítají s mimořádným hlasováním po Vánocích. To může být paradoxně jednodušší v souvislosti s covidovou pandemií, kvůli níž momentálně hlasuje parlament na dálku bez nutnosti scházet se.

Covid naproti tomu zkomplikoval práci samotným vyjednávačům, jejichž rozhovory pokračují na dálku po pozitivním testu člena unijního týmu z minulého týdne. Pokud budou mít ostatní zástupci obou stran negativní testy, mohou se po dočasné izolaci vrátit k osobním jednáním tento pátek v Londýně.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 37 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

Tragická Rallye Šumava: Česko sbírá peníze na pohřeb zesnulé Aleny Krejčíkové. Co měla, investovala do auta

Po smrti závodnice a navigátorky rallye Aleny Krejčíkové, které se stala osudná nehoda při soutěži Rallye Šumava Klatovy, vznikla na platformě "Znesnáze" sbírka na podporu její rodiny.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy